Maydanoz Sapının Faydaları

Maydanoz Türk mutfağında çok sık yer verilen bitkiler arasında yer alıyor. Maydanoz bitkisini sevenlerin yanı sıra sevemeyenlerde vardır. Maydanozun kullanımında genellikle yapraklı kısımlar alınır ve sapları ise çöpe atılır. Hatta bazıları sadece yaprak kısımlarını alarak hiçbir sap ve dal kısmına da yer açmaz. Eğer sizde sap ya da dal kısımlarını ayıklayarak atanmalardansanız faydalarını duyunca artık bunu asla yapmayacaksınız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini açısından zengin olan maydanoz özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indiren maydanoz içerdiği esansiyel yağ ile beraber aşırı uyarılan bağışıklık yanıtlarını da baskılama görevini üstlenir.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Retinanın güçlenmesine destek olan maydanoz daha iyi bir görüş sağlamasının aynı sıra göz sağlığı hastalıklarına da yakalanma riskini en aza indirir. Böylece daha sağlıklı gözlere sahip olmanın da avantajını elde edebilirsiniz.  Bunların yanı sıra sarı nokta hastalığına yakalanma riskini de en aza düşürür.

Kansere Karşı Mücadele Eder

Maydanoz ve maydanoz sapların tüketilmesi kanser ile savaşma konusunda etkilidir. Flavonoid içeriğine sahip olan maydanoz aynı zamanda yüksek klorofil içeriğine de sahiptir. Bu ise anti kanser için gerekli olan içeriklerdir.

Romatizma

Romatizma ile beraber seyreden eklem şişliklerinin de önlenmesinde etkili olan maydanoz ağrının giderilmesi ve şişliğin dinmesi açısından faydayı da beraberinde sunarak rahatsızlığın giderilmesine etki eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir