Ortalama Gebelik Yaşında Çıta Yükseldi: 30+

Modern bebek yapma zamanı, değişiyor. İlk kez anne olmaya aday 30’lu yaşlarındaki kadınlar, 20’li yaşlarında kadınlara göre daha fazla gebelik yaşıyor. Evet, bulgular geçen yıl ABD’de yapılan tüm doğum ve ölüm sertifikalarının ilk incelemesine dayanıyor ve daha sonraki gebeliklerin riskinden dolayı, gebeliğin daha erken yaşta olmasının daha yaygın olduğuna olan inancımız ile çelişkili olabilir. Fakat ilk kez annelerin yaş ortalaması 28’e yükseldi, bu da 2014’ten bu yana iki kat fazla artış anlamına geliyor.

gebelik
gebelik

30’lu Yaşlardaki Annelerin Bebekleri Daha Akıllı

Değişen şartlar, sosyolojik hareketlilik ve teknolojinin gölgesinde kadınların ortalama çocuk sahibi olma yaşı yükseliyor. Bilime göre, çocuğunuzun bir dahi olmasını isteyip istemediğinizi düşünmekten daha iyi olduğunuz gerçek bir yaş var: Otuzlu yaşlar!

Londra Ekonomi Okulu, yaşamlarının ilk beş yılında 18.000 çocuk gelişiminin izlendiği bir çalışmanın raporunu yayınladı. Sonuç; 30’lu yaşlarında anne olan kadınlar, genellikle 20 ve 40 yaşlarındaki kadınlarla karşılaştırıldığında daha zeki, akıllı bebeklere (bilişsel testlere dayalıdır) sahiptir. Peki neden?

hamilelik
hamilelik

İşte nedeni: İlk kez 30 yaşından sonra bebek sahibi olan kadınların iyi bir eğitim görmesi, daha fazla gelir elde etmesi ve istikrarlı ilişkiler içinde olması daha muhtemeldir. Ayrıca araştırmacılara göre, doğum öncesi bakım aramaları ve gebeliklerini planlama olasılıkları daha yüksek. Bebek bakımından eğitimine kadar her ayrıntıyı dikkatle uygulayan modern kadınların daha akıllı çocuklar yetiştirebilmeleri de gayet mantıklı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir