Vitamin Eksikliğinin Belirtileri

Bedenin ve ruhun gelişimi için vitaminler oldukça önemlidir. Uygun doza vitaminin vücutta bulunması sağlık için birçok faydayı sunar. Genellikle doğal yollar ile alınan vitaminlerde yaşanan aşırı düşme sonucunda ilaç takviyesi de sunulabiliyor.

Vitamin eksikliğinin belirtileri bir hayli fazla olup aşağıda yer alan durumlarda ise kontrol için mutlaka hekiminize danışmanız önerilir.

  • Görme de Problem

Özellikle A vitamini eksikliği sebebi ile görmede sıkıntı, gece körlüğü, göz kuruluğu gibi sıkıntılar yaşanabilir.

  • Deride ya da Dilde Oluşan Çatlaklar

Deride ya da cilde oluşan çatlak durumlarında ise B6 vitaminin eksikliğinden söz etmek mümkün.Bb6 vitaminin eksilmesi ile beraber hücre yenilemesi yavaşlar ve sonrasında ise iltihaplanmalarda yaşanabilir.

  • Kansızlık

Vitamin eksiği kansızlığa da sebep olabiliyor. B9 vitaminin eksik olması sebebi ile kansızlık artabilir. B9 vitamini ayrıca DNA sentezi ve hücre bölünmesi işlevinde de önemli rol oynuyor.

  • Kemik Ağrıları

Yaşadığınız kemik ağrılarının temelinde vitamin eksikliği yer alıyor olabilir. Vücutta D vitaminin eksilmesi sadece kemik ağrısına değil aynı zamanda kemik erimesine de sebep olabilir. Kemik ağrılarına halsizlikte eklenebilir.

  • Zihinsel Yorgunluk

Zihinsel yorgunluk, unutkanlık, konsantre olamama, hafızada zayıflık gibi birçok sıkıntının temelinde ise B12 vitamini eksikliği yatar.

  • Cansız Saç ve Tırnaklar

H vitamini adı ile bilinen biotin ve B7 vitamini eksikliği saç ve tırnaklarda cansız bir görüntünün yalanmasına sebep olur. Saçlarda kepek, kırılma, dökülmesi ve tırnaklarda beyaz leke oluşumu, çabuk kırılma ya da yumuşak bir forma sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir