Vücut Çatlaklarını Gidermenin Yolları

Erken yaşlarda da görülebilen vücut çatlakları cildin vücut yapısındaki hızlı değişimine ayak uyduramamasından kaynaklanır. Hızlı kilo alımı cildin kendini genişletmesine izin vermeden gerçekleştiği için özellikle karın bölgesi ve basenlerde sıkça rastlansa da kollarda bel çevresinde de oluşabilir. Çatlakların vücut tarafından onarılması çok zordur.

çatlak giderme
çatlak giderme

İlk oluştuğu dönemlerde pembemsi bir renge sahiptir ve bu dönemde uygulanan kürler sonraki dönemlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde tedaviye cevap verir. Dolayısıyla dönem dönem vücudun riskli bölgelerinin incelenmesi ve çatlak oluşumunun üzerinden çok zaman geçmeden cilt doktorundan alınan öneriler ışığında kürler uygulanmalıdır.

Vücuttaki Çatlakları Gidermeye Yardımcı Salatalık Kürü

Salatalıkla hazırlanan kürler, etkisi fazla olduğu için en çok tercih edilenlerdendir. Soyulan salatalıkla beraber çuha çiçeği ve 1 fincan kadar pirinç unu 10 dakika boyunca püre haline gelecek şekilde pişirildikten sonra 1’er yemek kaşığı elma suyu ve zeytinyağı eklenir. Hazırlanan kür, çatlak oluşumu gözlenen bölgeye çok sıcak olmamasına dikkat ederek sürülür ve 30 dakika bekletildikten sonra durulanır. Ayda 1 defa yapılmak üzere maksimum bir hafta boyunca her gün uygulanabilir.

salatalık
salatalık

Salatalık kürü dışında, çatlaklarda etkili olduğu bilinen kakao, kayısı, susam ve badem yağlarından da karışımlar hazırlanabilir. Bu tip kürlerin uygulanması esnasında arada emilimi ve kan dolaşımını hızlandırmak adına masaj yapılabilir. Ciltte hassasiyeti olan kişilerin doktorlarına danışarak uygulamaları daha sağlıklı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir