Yaz Aylarında Artan Nemden Korunmak Adına Neler Yapabiliriz?

Yaz mevsimiyle beraber aşırı nemle birlikte hissettiğimiz bunaltıcı sıcaklık, gerekli tedbirleri almadığımız zaman sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Hamileleri, yaşlıları ve bebekleri hatta evcil hayvanlarımızı bile olumsuz etkileyen nem için önemli birkaç önlem alabiliriz?

yazın güneşlenmek
yazın güneşlenmek

Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

Güneşin altında duracağınız saatler çok önemlidir. Özellikle sabah on ve öğlen dört arası çok fazla güneşin altında kalmamalısınız. Hatta güneşlenmeyi bile unutun! Dışarıda olmanız şart ise de en az 15 koruma faktörlü güneş kremlerini tüm vücudunuza sürmeyi de unutmayın.

Gün içerisinde terlemenizle birlikle tuz ve mineral gibi maddeleri de vücudumuzdan atıyoruz. Bu nedenle sadece su değil, ayran ve soda gibi mineral bakımından zengin sıvıları da tüketmemiz gerekiyor. Çok asitli ya da kafein ve alkollü içeceklerden de ne kadar uzak durursanız o kadar iyi olacaktır.

su içmek
su içmek

Sık duş almalısınız. Dışarıdaysanız da kollarınızı yüzünüzü bolca yıkamayı unutmayın. Koruyucu güneş gözlüklerini de her zaman için yanınızda bulundurun.

Koyu renkli kıyafetler güneş ışığı direkt olarak çekeceği için daha açık tonlu kıyafetler tercih etmenizde fayda var. Şapka takmayı da unutmayın.

Yediğiniz yemeklerde aşırı yağlı ve aşırı karbonhidratlı ürünler olmamasına dikkat edin. Sindirim açısından daha kolay olan sebze ve meyveleri tercih edebilirsiniz.

Bulunduğunuz alanı sürekli havalandırın. Çok uzun süre kapalı ve havasız bir alanda kalmamaya dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir