Adet Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Kadınların genelinin bildiği gibi regl dönemi zorlu geçen bir dönemdir. Kimisinde daha sancılı kimisin de daha hafif geçen bu dönem içerisinde kesinlikle herkes çok iyi beslenmelidir. Her ay bir kere yaşadığımız adet devri biz kadınları halsiz ve güçsüz bırakabiliyor.

adet dönemi
adet dönemi

Bu dönemde birçok kişi şişkinlik, göğüslerde acı, sinirlilik ve baş ağrısı gibi problemler yaşayabiliyor. Regl döneminde kesinlikle tuz miktarını azaltmalısınız. Bol bol su tüketmelisiniz. Bunlar en önemli hususlardır. Bu yazımızda siz değerli okuyuculara adet döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini kısaca anlatmak istedik.

Regl Döneminde İyi Beslenin

Vücutta şişkinlik oluyorsa bunu engellemek için suyu asla ihmal etmemelisiniz. Sizlere maydanoz, kekik yemenizi tavsiye ediyoruz. Bunları salatada kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz çay olarak da içebilirsiniz. Bu dönemde kanamaya bağlı olarak demir kaybı yaşanabilir.

reglde beslenme
reglde beslenme

Demir kaybını önlemek için günde 90 gram kadar kırmızı et, tavuk veya balık yemelisiniz. Ayrıca demir emilimini artırmak için de C vitamini yüksek olan sebze ve meyvelerden bol bol tüketmeniz gerekir. Son olarak B6 vitamini, magnezyum açısından zengin olan besinlerden yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir