Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 4 Çay

Kış aylarının gelmesiyle birlikte güçsüzleşen bağışıklık sistemi, hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Grip ya da nezleye yakalanma riskinin çok çok arttığı bu günlerde bol bol C vitamini almalı, düzenli beslenmeli, sıkı giyinmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı? Bunun için tatları da işlevleri kadar güzel olan 4 tane çay öneriyoruz. Bu çaylar bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve bizi hastalıklardan koruyacak.

karahindiba çayı
karahindiba çayı

Karahindiba Çayı: Karahindiba çayı bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflaması ve grip nedeniyle ağız içinde oluşan aftları ve yaraları önlüyor. Bronşit tedavisinde de kullanılan bu çay içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlıyor. Karahindiba çayı çok güçlü bir idrar söktürücü olduğu için tüketirken normal içtiğinizden daha fazla su içmelisiniz. Fazla tüketimi vücudu susuz bırakabilir.

Papatya Çayı: Papatya çayı içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde vücutta bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırıyor. Beyaz kan hücreleri vücuda giren bakteri ve virüslerle karşı savaşan hücreler. Aynı zamanda uyku düzensizliği ve uykusuzluk problemi çeken kişilerde uyku düzenleyen ve sinirleri yatıştıran bu çayı tüketirken dikkat etmekte fayda var. Papatya çayı gündüzleri tüketildiğinde uykunuzun gelmesine neden olabilir, haddinden fazla tüketilmesi ise mide bulantısına yol açabilir.

papatya çayı
papatya çayı

Ginseng Çayı: Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs ve bakterilere karşı direnç sağlayan ginseng çayı Çin alternatif tıbbında 5000 yıldır kullanılan bir çay. Ginseng çayını günde 2 ila 3 bardak arasında tüketilmelisiniz. Fazla tüketimi uykusuzluğa ve uykusuzluğun verdiği sinirlilik haline neden olabilir.

Geven Otu Çayı: Geven Otu çayı karaciğerde depolanan toksinlerin atılmasını sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren çaylardan biri. Yine Çin alternatif tıbbında sıklıkla kullanılan bu çay virüslere ve bakterilere karşı vücudun direnci arttırmayı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir