Akvaryum Seçimi ve Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Huzurlu bir ortam yaratmak amacıyla çokça yaygınlaşan akvaryumlar aynı zamanda iç mekan dizaynında dekoratif ürünler olarak kullanılıyor. Gerek evlerdeki şıklığı ile gerekse iş yerleri ve eğitim kurumlardaki kurumsal bir imaj çizilmesi konusunda etkilidir. Elbette bu amaçlara uygunluk taşıyan bir akvaryuma sahip olmak için akvaryumun nasıl dizayn edileceğine ve dikkat edilmesi gereken unsurlara dikkat ederek karar vermek gerekir.

akvaryum
akvaryum

Akvaryum dizaynında ilk adım beslenmesi planlanan balıkların cinsidir. Bazı balık türleri aynı alanı paylaşacakları farklı cinsler konusunda seçici olacağı için bu konuda bilgi sahibi kişilere danışmak balık seçiminde sağlıklı kararlar alınmasında etkili olacaktır.

Akvaryum ve Balık Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Akvaryum konusunda belli başlı kriterler önceden belirlendiyse bu kriterler üzerinden diğer adımlara da karar vermek mantıklı olabilir. Yani akvaryumun tahmini büyüklüğünün önceden bilinmesi, içerisinde kaç adet balık olacağına, hangi balıkların bu büyüklükteki bir akvaryumda yaşayabileceği konularında etkili olur. Genel olarak küçük akvaryumlarda balık dışkısı balıkların yaşam alnını kirlettiği için çok sık temizlenmesi gerekir. Aksi halde balıkların uzun süre yaşamaları mümkün olmaz.

balık
balık

Akvaryum ve balık seçimi yapıldıktan sonra dizayn edilmesi için kum, kaya ve bitki gibi seçimler yapılmalıdır. Akvaryum kumu olarak genellikle midye kırığı tercih edilir. Doğal yaşam alanının taklit edilmesi açısından önemlidir. Tasarım tamamen bittikten sonra bakterilerin öldürülmesi için 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzunun içerisinde eritildiği, iki üç gün dinlendirilmiş su yavaşça akvaryuma eklenmelidir. Sonrasında yine iki üç gün kadar hava ve ısıtma sistemleri çalıştırılmış olursa balıkların yaşaması için daha uygun bir ortam elde edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir