İrlanda’da Yılan Bulunmaz

Efsaneye göre MÖ beşinci yüz yılda Aziz Patrick, İrlanda’daki yılanları denize sürerek yok etmiş. Hayırlı bir iş yapmış olmalı ki İrlanda’da bugüne kadar hiç yılan görülmemiş. Aslına bakarsanız, İrlanda’da hiç yılan olmamış. Aziz Patrick günüyle ilgili söylenenlerin hiçbiri gerçek değil. (Tamam, belki de hiçbiri olmayabilir. Peki, yılanlar Avustralya’dan Kuzey Kutup Dairesi’ne kadar hemen hemen her yerde bulunabilirken, İrlanda’yı bu kadar özel kılan nedir?

irlanda
irlanda

Yılanların Avrupa’dan Britanya’ya Geçişi

Öncelikle İrlanda bir adadır. İrlanda denizinin genişliği seksen kilometreden fazladır. Bu bir kara hayvanının yüzmesi için uzun bir mesafedir. Bir deniz yılanı bunun üstesinden gelebilir ama deniz yılanları sıcak tropik sularda yaşarlar, buz gibi Atlantik’te değil. Ama Birleşik Krallık’ta yılanlar var ve orası da bir krallık diye düşünebilirsiniz. Doğru ama uzun bir süredir ne Britanya ne de İrlanda yılanlara ev sahipliği yapmıyor. Buz Çağı adaları, soğuk kanlı gövdeleri işlev görebilmek için çevreden gelen sıcaklığa ihtiyaç duyan sürüngenler için yaşanması zor hale getirmiştir.

yılan
yılan

Yaklaşık on bin yıl önce çekilen buzullar, Avrupa’yla Britanya arasında ve Britanya’yla İrlanda arasında bir kara köprüsü ortaya çıkararak adalara kolay geçişe izin vermiştir. Eriyen buzullar İrlanda’nın kara köprüsünü 8 bin 500 yıl önce sular altında bırakırken, Britanya’nınki iki bin yıl kadar daha direnmiştir. Böylece Avrupa’dan gelen hayvanların Birleşik Krallık’ta koloni kurmak için daha fazla zamanı olmuştur ve ondan sonra bile sadece üç yılan türü Britanya’da yerleşmeyi başarmıştır. Bu üçünden hiçbiri batıya, İrlanda’ya doğru ilerleme mecburiyeti hissetmemiştir; İrlanda’nın fosil kayıtlarında sürüngenlere ait hiçbir kanıt yoktur. Yılan barındırmayan diğer adalar arasındaysa, Yeni Zelanda, Havai, Grönland, İzlanda ve Antarktika vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir