Bamya Ve Bilinmeyen Yararları

Sebzeler arasında pek hak ettiği değeri göremeyen bamya ne yazık ki pek az insan tarafından sevilir ve yenir. Dolayısıyla sofralarda pek yeri olmaz. Neredeyse ayda yılda bir yapılan, hatta bazı evlere hiç girmeyen bamyanın aslında onlarca yüzlerce faydası var. İşte bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bamya hakkında daha evvel duymadığınız bazı bilgiler verdik. Siz de hemen okuyun, belki bamya hakkında fikriniz değişir.

bamya
bamya

Bamya Deyip Geçmeyin

Bamya her şeyden önce içerdiği çözünür çözünmez lifler içerir. Bu lifler sayesinde vücutta yer alma toksinler yok olur. Kalp hastalığı riski bamya yediğiniz sürece azalır. Sindirim sistemini daha iyi çalıştıran bamya vücutta bulunan zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur.

Stres ve depresyona karşı birebir diyebileceğimiz sebzeler arasında yer alan bamya C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Bunun yanında göz retinasın koruyucu etkisi vardır. Kataraktı da büyük ölçüde engeller. İnsanın en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri de K vitaminidir. Daha dayanıklı ve güçlü kemikler için mutlaka k vitamini alınmalıdır. Ayrıca bamya demir, kalsiyum, magnezyum ve manganez açısından da oldukça zengindir.

bamyanın faydası
bamyanın faydası

Buna ek olarak eğer kilo vermek isterseniz diyet listenize kesinlikle bamyayı eklemenizi öneririz. Bamya içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kişide daha uzun süre tokluk hissi verir. Son olarak ülser rahatsızlığınız varsa size bamya tavsiye edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir