Bakterilerden Yenilebilir Protein Olur mu?

Garip ama gerçek! Bilim insanları, bakteriler, elektrik, karbondioksit ve su ile protein tozu oluşturuyorlar. Besleyici bir yemek yapmak için seçeceğiniz üç bileşenin karbondioksit, su ve mikrop olması pek olası değildir. Fakat Finlandiya’daki araştırmacılar, yaklaşık % 50 protein ve % 25 karbonhidrat olan bir toz üretmek için basit bir formülü elektrikle bir biyoreaktör içinde üretmenin yolunu bulmuş görünüyor. Buluşun mucitlerinden Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümü profesörü Jero Ahola “Bütün süreci araziden ayırıyoruz” diyor. Eğer güneş enerjisi yerine elektrik kullanılır ise, işlem verimli toprağa dayanan geleneksel tarımdan yaklaşık 10 kat daha fazla yiyecek üretmeyi başarabilir.

protein
protein

Mikroplardan Protein Tozu Nasıl Üretilecek?

Toz haline getirmek için karbondioksit, su ve Knallgas bakterileri, gübre gibi davranan amonyum sülfat ve fosfat tuzları ile birleştirilir. Maddeler biyoreaktör içerisine girdiğinde, karışıma sabit bir elektrik akımı gönderilir. Elektrik, su moleküllerini parçalar. Bir kez moleküler bağından oksijene serbest kalan hidrojen, Knallgas bakterileri tarafından enerji olarak kullanılabilir ve bu da bakterilerin CO2 alıp protein haline gelmesine yardımcı olur.

protein tozu
protein tozu

Yenilebilir toz, herhangi bir yiyecekle karıştırılabilir veya tofu benzeri bir gıdaya ya da hayvanlar için yemlere dönüştürülebilir. Bir biyoreaktör içinde işlendiği için yüksek ölçekli tarım için büyük miktarda toprak, su veya diğer kaynakları gerektirmeyen ve sera gazları yayamayan bu yöntem, insanlık için oldukça heyecan vericidir.

Kaynaklar kıt ve bugün, dünya çapında 1 milyara yakın insan açlık sınırında yaşıyor. Besleyici, yüksek proteinli bir toz, küresel açlığın ele alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, gezegenin, 2050 yılına kadar CO2 emisyonlarını ve sera gazlarını azaltmak için bir hedef belirleyen insanoğluna bu buluş bir çözüm yolu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir