D Vitaminin İnsan Sağlığına Faydaları

Vitaminler insan sağlığı için son derece önem taşıyor ve yeterli miktarlarda tüketilmediği zaman kimi sorunlara yol açabiliyor.

Biz bu yazıda temel vitaminler arasında çok özel bir yere sahip olan D vitaminin insan sağlığına faydalarından bahsedeceğiz. Aslında faydalar bunlarla sınırlı değil ama biz çok özel bazılarını sıralayacağız o kadar.

d vitamini eksikliği
d vitamini eksikliği

 

İşte O Faydalar

D vitaminin en temel faydalarının başında soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi gelmesi geliyor. Düzenli olarak D vitamini tüketen insanların böylesi sorunlara yakalanması çok daha az oluyor.

Eğer insanlar yeterli düzeyde D vitamini almazlar ise şu sinirsel sorunları yaşayabilir: Alzheimer hastalığı ve bilişsel bozukluklar, şizofreni, Parkinson hastalığı, felç, epilepsi ve depresyon gibi sorunlar geliyor. Yani güçlü bir sinir sistemi için bu vitaminin düzenli olarak tüketilmesi şart.

D vitamini faydaları
D vitamini faydaları

Kalp hastalıklarına iyi geldiği de bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Kalp sağlığını koruyan bir vitamin D vitamini.  Kalp krizi ve felce karşı vücudun direncini % 50 artırıyor.

Bir diğer önemli konu, pek çok insanın kabusu olan kısırlığa iyi gelmesi. Üstelik hem erkekler, hem de kadınlar için anne olamama riskini ortadan kaldıran bir vitamin olarak diğerlerinden önemli bir biçimde ayrılıyor.

Yapılan deneylere göre D vitamini DNA yenilenmesi ve metabolik sürece ciddi anlamda katkı koyuyor.  Tüm bunlara ilaveten migrene iyi geldiği de yine bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir