Bebek Emzirirken Bunlara Dikkat

Bebeğin doğumundan sonraki ilk altı aylık süreç içerisinde ihtiyacı olan yağ, demir, protein, demir içermesinden ötürü anne sütü oldukça faydalı ve gerekli bir besin kaynağıdır. Üstelik emzirme ve anne sütünün faydaları ise saymakla bitmezken bebeğin emzirilmesi esnasında bazı detaylara dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

bebek emzirmek
bebek emzirmek

Bebeği Sağlıklı Şekilde Emzirin

Anne adayı emzirmeye başlamadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdır. Böylece bebeğe mikrop bulaşması sorununun da önüne geçilmiş olacaktır. Bununla beraber meme başı ve çevresi de temiz su ile dikkatlice silinmelidir.

Emzirme işlemi esnasında rahat ve sıcak bir ortamda mümkünse sırtını bir yere dayanmalıdır. Bununla beraber eğer istenirse ayakların alt kısmına yükselti koyulmalıdır.

bebek emzirme
bebek emzirme

Bebeğin başı kolun iç kısmına yerleştirildikten sonra aynı kol ve el ile bebeğin bacak ve kalçaları dikkatlice kavranmalıdır. Bu aşamada bebek ve anne mutlaka rahat olmalı ve anne bebeği ile göz temasında bulunmalıdır. Böylece bebek kendini annenin yanında güvende hissedecektir.

Emzirme sırasında meme çevresinin büyük bir kısmı bebeğin ağzının içerisinde olurken çene de göğse dayalı olmalıdır. Eğer ki bebek bu aşamada doğru pozisyonda olmazsa yalnızca meme ucunu emecek ve bu durum da anne adayının meme ucunu çatlatıp anneye acı verecektir. Bebek yanlış pozisyonda yerleştirilmişse hiç zaman yitirilmeden bebek memeden uzaklaştırılıp pozisyon doğru hale getirilip yeniden emzirmeye devam edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir