Bilgi Güvenliği Uzmanı Olma Şartları, Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgi güvenliği uzmanı olma şartları günümüzde sık sık araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bakıldığında mensubu olduğu firmanın ya da şirketin sistemsel güvenliğinden ve denetimin sorumlu olan bilgi güvenliği uzmanları, günümüzde revaçta olan meslek dalları arasında görülmektedir. Buna göre sizler de bilgi güvenliği uzmanı olma şartları araştırma konusunun yanı sıra, bilgi güvenliği uzmanı nedir, ne iş yapar sorularına da cevap arıyorsanız, bu yazımız içerisinde söz konusu meslek hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Bilgi Güvenliği Uzmanı İçin Hangi Okul Okunur?

Aslında bakıldığında bilgi güvenliği uzmanı olma şartları ve bilgi güvenliği uzmanı olmak için hangi okul okunur sorusunun cevabı oldukça net. Buna göre bakıldığında söz konusu mesleği icra edebilmek için üniversitelerin dört yıllık bölümleri arasında olan bilgisayar, elektronik, yazılım ya da bilişim sistemleri mühendislikleri bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

Bu konuların yanı sıra bilgi güvenliği uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabı da oldukça merak edilmektedir. Buna göre bakıldığında söz konusu mesleği icra edenlerin sorumlu oldukları işler şu şekilde sıralanabilmektedir;
• Mensubu olduğu şirket ya da firmanın sistemsel ağlarının altyapısını korumak, düzenlemek ve tasarlamak,
• Firmanın kullandığı sistemsel ağda herhangi bir değişiklik olursa, bu değişikliği personele bildirmek,
• Firmanın sahip olduğu sistemsel ağı kontrol etmek ve herhangi bir sorun varsa düzeltmek,
• Söz konusu ağ içerisinde, güvenlik yönünden bir açık ya da hata varsa o açığı bulmak ve kapatmak,
• Hassasiyet taşıyan firma bilgilerini sistemsel ağ içerisinde tutmak ve dışarıya veri çıkışını önlemek,
• Söz konusu sistem güvenliğini süreklilik arz edecek şekilde denetlemek ve bu güvenliği korumak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilgi Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Söz konusu meslek hakkında bir diğer merak edilen konu da bilgi güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır sorusu olarak belirtilmektedir. Buna göre bakıldığında bilgi güvenliği uzmanı olma şartlarını taşıyan birinin aylık ortalama 11.000 TL maaş aldığı karşımıza çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir