Birikim Yapmanın İpuçları

Günümüzde en büyük maddi sıkıntılardan birisi de harcamalarımız dışında bir köşeye para atamamamız geliyor. Bunun nedeni ise düzenli bir harcama alışkanlığımızın olmamasında yatıyor. Ancak günlük harcamalara dikkat ederek birikim yapmak çok da zor değil. Giderleri kontrol altına alarak pek tabii ufak da olsa birikim yapmak mümkündür.

Örnek vermek gerekirse genellikle hepimizin kullandığı kredi kartlarına bir limit getirmekle başlanabilir. Her ay kredi kartı harcamasının ne kadar olduğu bir yere not edilebilir ve her ay az da olsa yavaş yavaş kredi kartından harcamalar azaltılabilir. Bunu yapmak elbette sizin elinizde. Sadece biraz daha tasarruf odaklı düşünmek yeterli olacaktır.

Bir diğer tasarrufa gidilecek nokta da araç giderlerinin kontrol altına alınması olacaktır. Aracınızın markası, donanımı ne olursa olsun ekstra masraflardan kaçınmak bu bağlamda mümkün olacaktır. Yine örnek vermek gerekirse aracınızla hemen her yere gitmeye kalkmayın. Yakın mesafelerde mutlaka yürümeyi tercih edin. Bu şekilde benzinden tasarruf edebilir ve buradan artacak parayı köşede tutabilirsiniz.

Tasarruf Hesabı Açın

Ayrıca günümüzde sıklıkla kullanılan vadeli hesaplar birikim yapma açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Ev giderlerinden ya da faturalardan az da olsa bir para arttığı takdirde vakit kaybetmeden bu vadeli hesaplara yatırmak mantıklı bir hamle olacaktır. Birkaç ay sonra ise bu artırdığınız paralarla az da olsa birikim yapmaya başladığınızın farkına varacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir