Cam Tavan Sendromu Nasıl Sona Erer?

Cinsiyete dayalı ücret boşluklarının bulunduğu durum, tipik olarak ücret dağılımının en üstünde “cam tavan” olarak bilinir. İşyerinde kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliği analiz etmek için kullanılan en zorlayıcı metaforlardan biridir. Genel durum, cam tavan hipotezinin, kadınların erkeklere göre karşılaştıkları engellerin hiyerarşiyi yukarı çekerken daha da arttığını belirtiyor.

çalışmak
çalışmak

Kadınlar için Sorunlar

Geleneksel kadın evde kalmayı ve aileye bakmayı tercih etti. Bununla birlikte, bugünkü ekonomik ortam, yüksek yaşam standartlarının beklentileri ile birleşince, artan sayıda kadın hayat kazanmak için iş arıyor. Genel olarak kadınların iki ana sorunu vardır: İş ve aile hayatını dengeleme ve erkek egemen endüstride yönetimsel kapasitede işyerinde tanınma.

Kariyer kadınının ve eş ve annelik rolü, günde iki ila üç rolde hokkabaz dolaşımı demektir. Bugünün kariyerleri mesai saatleri ile sınırlı değildir. Bazen, geleneksel iş saatlerini aşan toplantılara, seminerlere ve kokteyllere katılmanız gerekir. Uzun süredir evden ayrılmanız gerektiğinde suçluluk sürünür.

iş

Yüksek öğretimde geçen yıllar iş hayatında tam olarak kullanılmaz. Çalışmaya yeniden katılmak istediğinizde uygun iş olanakları olmayabileceğinden kariyer yapmak zorundasınızdır. Bilgi de hızla değişir. Kariyerinize ara verirseniz eskimiş olma riski vardır.

Doğal olarak, tüm kadınlar üste ulaşmak istemeyebilir, orta yönetim kariyeri seçebilirler. Bununla birlikte, kadınların kurumsal alanda karar alma rollerinde daha iyi temsil edilmeleri gerektiği açıktır. Umut edelim ki, daha istekli kadınlar gelecekte iş dünyasında liderlik rolleri üstlenmekte ve aile ile iş arasında doğru denge oluşturma yeteneğini bulabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir