Çikolata Kisti Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Çikolata kisti, ağrılı adet görme ile ya da ilişki sırasında ağrı çekme ile ortaya çıkar. Kistin yerleşim yeri de önemli olup kısırlık sorunlarına da yol açabilir. Üreme çağındaki bayanlarda yaygın olarak görülen bir hastalık çeşididir. Ultrason görüntülerinde ya da muayene sırasında anlaşılır. Kanda değerlendirilen CA125 çikolata kisti teşhisinde önemli bir yöntemdir.

çikolata
çikolata

Çikolata Kisti Belirtileri

CA yüksek olduğu zaman çikolata kisti var demek değildir. Bazı durumlarda hemen anlaşılmadığı için laparoskopi yöntemi uygulanır. Bazı durumlarda ağrılı kendini belli ederken bazı hastalarda da kesinlikle ağrı yaşanmaz. Ağrı kesiciler ile dindirilmeyen ağrılar yaşanır. Adet dönemleri ağrılı geçeceği gibi mide bulantısı, kusma ya da ishal görülür.

Adet dönemleri dışında da kronik ağrılar yaşanır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan çoğu ağrı çikolata kisti belirtisidir. Adet dönemleri ise uzun sürer. Kısırlık ise her on bayanın üçünde görülür. Çikolata kisti kısırlığa yol açtığı için önceden tedavi edilmeli.

çikolata yemek
çikolata yemek

Depresyona ya da yorgunluğa sebep olur. Adet dönemi yoğun ağrılı şekilde geçtiği için kişinin hayatını da olumsuz etkiler. İdrar sırasında da bazı zorluklar yaşanır. Yanma ya da zorlanma belirtile arasında gösterilir. İdrar sırasında kan görülebilir. Kronik kabızlık ya da ishal ise bazı durumlarda çikolata kistine neden olur. Kişinin bu durumlara bakması ve kısa süre içinde belirtiler varsa doktora gitmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir