Gebelikte Folik Asidin Faydaları

Sizin ve bebeğiniz için en önemli şeylerden biri folik asittir. Gebe bir kadının her gün folik asit kullanması durumunda tüm beyin ve omurga doğum kusurları olan NTD’ler en az %70 oranında önlenebilir.

Gebelikte Başrolde Olan Folik Asit Nedir?

Folik asit, B vitamin ailesinin bir üyesidir. Doğal olarak bazı gıdalarda ve vitamin haplarında sentetik formda bulunur. En fazla folik asit içeren gıdalar; portakal suyu, yeşil yapraklı sebzeler, meyve ve meyve suları, fasulyeler, nohut, kuşkonmaz, bezelye, yer fıstığı, ay çekirdeğidir. Güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, zenginleştirilmiş tahıl ürünleri ve vitaminler sentetik bir folik asit içerir. Sentetik form vücudunuz tarafından doğal formdan daha kolay absorbe edilir.

gebelikte vitamin
gebelikte vitamin

Araştırmacılar, folik asidin doğum kusurlarını önlemeye neden yardımcı olduğunu tam olarak açıklayamasa da en yaygın NTD riskini azalttığı gösterildi. Folik asit, spina bifida (çocuk felcinin başlıca nedeni) ve anensefali (bir bebeğin ciddi olarak gelişmemiş beyin ve kafatası ile doğduğu ölümcül bir durum) için kalkan görevi görüyor. Ayrıca bebeğinizin bir kalp kusuru, yarık dudak veya yarık damak oluşumundan korunmasına yardımcı olabilir.

hamilelik döneminde beslenme
hamilelik döneminde beslenme

Hamile bir kadının plasentanın ve fetüsünün hızla büyümesini desteklemek için folik aside ihtiyacı vardır.  Hücre bölünmesi ve fetal büyüme olmazsa gebelik riske girebilir. Bu kaliteli besin grubu, bebeğin DNA üretimine yardımcı olur. Bir çalışma, folik asit eksikliğine sahip kadınların, prematüre ya da düşük doğum ağırlığına sahip bir bebek doğurma riskinin diğer gebe kadınlara göre 2-3 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir