Gebelikte Kokular Neden Bu Kadar Rahatsız Edicidir?

Birçok kadın, gebelik sırasında hamilelik öncesinden farklı olarak ve genellikle keskin bir şekilde koku hassasiyetinin arttığını söylüyor. Aslında gebelik sırasında bir kadının vücudundaki yaşanan bu kadar çok değişiklik, işlerin kokusunu değiştirme biçiminde hormonlara, özellikle de östrojene atfedilebilir. Araştırmalar, çoğu gebeliğin ilk trimesterde kokunun azalması yerine, yüksek bir duyum yaşandığını, gebelik ilerledikçe azaldığını ve bebek doğduktan sonra normale döndüğünü gösteriyor.

gebelik
gebelik

Birçok kadın aynı zamanda hamilelik döneminde vücut kokusu değişiklikleri bildiriyor. Bu, daha fazla veya farklı vücut kokusu için çeşitli nedenleri gösteren birkaç çalışma tarafından desteklendi. Birincil sebepler, hormonlar (tekrar), kilo alımı ile birlikte vücut ısısında bir artış olması ve bunların her ikisinin de ter üretiminde bir artışa neden olabilmesidir. Doğal vücut kokusundaki bu değişim en sevdiğiniz parfümün farklı kokularıyla birleştiği gibi farklı kokmasına neden olabilir.

Hamilelikte Koku Körelmesi – Paroksemi

Neden hamile iken parfüm için farklı tepkiler veriyor olabileceğinizi bildiğinize göre bir sonraki aşamaya geçelim. Hamileler, nefret tanımı ile bir şeyden kaçınmak veya ondan dönmek arzusuyla duygulara kapılma hissiyatındadır. Bu nefretin, tahmin ettiğiniz gibi ‘hormonlarla’ ilişkili olduğuna inanılıyor. Ve hormonlar oldukça gizemli olmayı sürdürdükleri için, hamilelik döneminde neden ve nasıl geliştiğine dair pek bir şey bilinmiyor.

hamilelik
hamilelik

Hamilelerin sıklıkla “paroksemi” denilen, koku duyusunun bozulmasını geliştirdiklerini biliyoruz. Tipik olarak bu değişiklik, hoş olmayan kokuları cazip hoş kokuları caydırıcı hale getirir. Genel olarak koku kalitesinin sabah bulantıları ve besin isteksizliği ile çok alakalı olduğuna inanılmasına rağmen, ne yazık ki, hamile kadınların kokularla arasındaki ilişkiye dair çok az bilimsel çalışma mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir