Gebelikte Konforlu Bir Uyku için Öneriler

Gebelik, bir kadının hayatında en güzel bölümdür. Fakat bu mucizevî yolculuktaki bazı deneyimler o kadar eğlenceli değildir. Bunlardan biri, rahat bir uyku pozisyonu bulma mücadelesidir. Özellikle ilk üç aylık dönemde anne adayı daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Ancak, mide yanması, mide bulantısı, gece tuvalete kalkmaları ve huzursuzluk, tüm çabayı oldukça zor hale getirebilir.

gebelikte uyku
gebelikte uyku

Gebelikte En İyi Uyku Pozisyonları ve Uyku Yardımları

Yan Yatmak: Bu, hamile kadınların uyuması için uygun pozisyondur. Fakat sol tarafa yatıp uyumak daha da iyidir. Sola yatık uyku, büyümekte olan uterusun karaciğerinizin üstündeki baskısını önleyeceği için idealdir, böylelikle bebeğiniz plasentanızda yeterli besleyici madde ve oksijen alabilir.

Sırt Üstü Yatmak: Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, sırt üstü uyumak mümkündür. Fakat gebelik ilerledikten sonra, zorlanılır. Bunun nedeni, genişleyen rahmin potansiyel olarak omurga, sırt kasları ve kan damarlarına ilave bir basınç uygulayarak kendinize ve doğmamış çocuğunuza kan akışını değiştirme olgusudur.

uyku
uyku

Yastıklar ve Yatak: Gebelikte karnınızı ve sırtınızı desteklemek için, dizleriniz arasında düzenli olarak uyku yastıklarını sıkıştırın. Aşırı mide yanması sorununuz olduğunda, başınızın altına fazladan bir yastık koyun ve uyurken başınızı yüksek tutun. Bedensel ağrılar çekiyorsanız, daha ergonomik bir yatakta uyumayı deneyin.

Düzenli Uyku: Hamileliğiniz sırasında elde ettiğiniz uyku miktarı yalnızca sizin ve bebeğinizin sağlığını etkilemekle kalmaz. Gebelikte uyku yoksunluğu, potansiyel olarak preterm-erken doğum yapılmasına dahi neden olabilir.

Beslenme: Uyku kalitesini artırmak için yatmadan önce kafeinli veya şekerli içeceklerden kaçının. Bir bardak ılık süt, uykuya dalmak için en iyi iksirdir. Rahat bir uyku için, akşam yemeğinde protein bakımından zengin bir menüden yararlanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir