Gözünüzde Kontakt Lens ile Uyursanız Ne Olur?

Bunu yaparsanız, kurumuş lensleri gözbebeklerinden kurtarmak için verilen sabah mücadelesi ile karşılaşırsınız. Muhtemelen gözleriniz için kötü olduğunu biliyorsunuz, ama bu ne kadar kötü olabilir?

lens
lens

Kontakt Lensler ile Uyumanın ve Yanlış Kullanmanın Riskleri

  • Günlük takılan kontakt lensler ile uyuyorsanız, göz enfeksiyonlarına yakalanma riski artar. Görme yetisinin azalması, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı yaşıyorsanız, enfeksiyonunuz olabilir.
  • Gece boyunca gözünüzde kalan lensler gözlerinizi tahriş edebilir ve gözünüzün ön yüzü olan kornea ile ilgili diğer problemleri de yaşayabilirsiniz.
  • Bazı kontakt lenslerin gece kullanılabilirliği onaylanmasına rağmen, önerilmez. Gözleri dinlendirmek ve korneanın nefes almasına izin vermek önemlidir.
  • Kontakt lensler ile uyumanın yanı sıra, diğer ortak kötü alışkanlıklar lenslerle yüzmeyi ve tek kullanımlık lensleri sıklıkla değiştirmemeyi içerir.
lensle uyumak
lensle uyumak

Lensleri çıkarma tahrişe neden olmuşsa göz doktorunu ziyaret etmeniz ve sorunlu lensi beraberinizde getirmelisiniz. Kontakt lensi çıkartın, ancak tutun, atmayın. Bir kontak lens kılıfına koyun ve randevunuza getirin, çünkü enfeksiyon belirtilerinde kontakt lens bakterilerini de kültürleştirmek gerekebilir.

Kontakt lensinizi kullanmadan önce daima sabun ve su ile yıkayın. Mercekleri yıkamak ve temizlemek söz konusu olduğunda, yalnızca kontak lens solüsyonunu kullanın.  Lens ambalajı ona karşı tavsiyelerde bulunsa dahi, lensleri bakterileri ve birikintileri kaldırmak için hafifçe eliniz ile sürtebilirsiniz. Bakterileri azaltmak için lensleri 3-4 ayda bir değiştirin ve lenslerinizi temiz bir kutu içerisinde her gün taze solüsyon içinde saklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir