Kim Bu Ermeniler İsimli Kitap Hakkında

Londra’daki TheArmenianInstitute’ün (Ermeni Enstitüsü) direktörü Susan Paul Pattie’ninGagikStepan-Sarkissian ve Maral Kerovpyan’la beraber hazırladığı ve Ülkemizde Ermeni yazarlarını ve Ermeni tarihi ilgili eserleri yayınlayan Aras Yayıncılık tarafından Yayınevi Genel Dizgisi başlığında piyasaya arz edilen eser.64 sayfa ve 2016 yılında ilk defa baskısı yapılan bir eser.

kim bu ermeniler
kim bu ermeniler

Kimler Okumalı?

Bu yazının en can alıcı noktası belki de bu soru. Bu kitabı aslında herkes okumalı. Bir kere son derece akıcı ve öğretici bir kitap. Sıkmıyor, yormuyor.

Bölüm bölüm ayrılmış. Her bölümde farklı bir konuya değiniliyor. Her bölüm resim ve fotoğraflar ile bütünleştirilmiş durumda.

Kitapta ele alınan kimi konular şunlar: Tarihçe, basit Ermeni harfleri ve basit sözcükler, yemekleri, temel topluluğa ait kavramlar, müzikleri, dansları, halk öyküleri, atasözleri, bilinmesi gereken noktalar, ünlü Ermeniler, şiirleri, oyunları, sporları, isimleri ve isim verme biçimleri.

Susan Paul
Susan Paul

Öylesine yalın bir dille anlatılmış ki kim olduğunuzun hiçbir önemi yok bu eseri okumak için. Belgesel izler gibi, tarih kitabı okur gibi okuyabileceğiniz, varsa ön yargılarınız kırabileceğiniz bir eser bu.

Yazar bu kitabı Ermeni çocuklar için hazırladığını ifade etmiş ama içindeki araştırmacı çocuğu koruyan, yakınında çevresinde sağında solunda, Ermeni dostlarını tanıdıkları olan ya da merak eden tıpkı kitabın başlığındaki gibi, herkes keyifle okuyabilir.

Kitap tamamen dış gözle, tarafsız ve bilgi amaçlı olarak yazılmış bunun da altını özellikle çizmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir