Marka Güneş Gözlüğü

Güneşin zararlı ışınlarından görme organı gözü koruyan gözlük modellerine güneş gözlüğü deniliyor. Son yıllarda ülkemizde yaz mevsiminin girmesi ile hemen herkesi bir güneş gözlüğü satın alma telaşı sarıyor. Güneş gözlükleri bazı insanlar tarafından ekstra bir aksesuar ürünü olarak görülse de tam aksine güneş gözlükleri sağlık için mutlaka gereklidir. Çünkü özellikle yaz mevsiminde ülkemizin güneşe olan yakınlığının artması ile zararlı ışınların insanlara ulaşması çok daha kolay oluyor. En hassas organlardan olan göz, güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenendir. Bu sebepledir ki açık göz rengine sahip olan insanlar güneşe aşırı maruz kaldıklarında baş ve göz ağrısı çekerler. Bu gibi sorunlar yaşanmaması adına marka güneş gözlüğü lüks değil, asli bir ihtiyaçtır.

Güneş Gözlüğü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir güneş gözlüğü işte nasıl olursa olsun deyip önem vermeden alınan güneş gözlükleri göz sağlığı açısından büyük tehdit oluşturuyor. Güneş gözlüğü deyip geçmemek gerekir. Güneş gözlüğü alırken şu noktalara çok dikkat etmek gerekir;

  • Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu kalkan görevi yapacak cam kalitesine sahip olmalıdır.
  • Avrupa birliği standartlarında üretildiğini belgeleyen CE belgesi olmalıdır.
  • Güneş gözlüğü dikey bir çizgi üzerinde odaklanmalıdır. Bu gözlük camının kalitesini gösterir.
  • Işığı emilim oranı dengeli olmalıdır. Işığı emilim gözlüğün camından göze yansıyacak güneş ışığının tutularak göze zarar vermeyecek orana indirmesini sağlar.

Her renkli cam kaliteli bir güneş gözlüğü anlamına gelmez. Aynı şekilde her pahalı marka da güzel bir güneş gözlüğü demek değildir. Eğer kalitesinden şüphe edilen bir gözlük alındı ise bu zararlı güneş ışınlarının göze daha çok temas etmesi demek olur. Çünkü renkli camlarda göz bebeği küçülür, küçülen göz bebekleri de güneş ışınlarını daha çok toplar. Güneş gözlüğünde bulunan aynasal yapı korumalığını artırmaz. Orijinal gözlük dışında gözlük kullanmak hiç kullanmamaktan daha kötü bir durumdur. Gözlük camının koyuluğu ile koruyuculuğu arasında hiçbir bağlantı yoktur. Marka güneş gözlüğü hakkında daha fazla bilgi almak ve modelleri yakından incelemek için https://www.asaloptik.com.tr/gunes-gozlugu-markalari sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir