Hangi Makarnaya Hangi Sos Yakışır?

Tarihteki kaynaklar da ilk olaarak 1154 yılı içinde Sicilya’d ortaya çıkan makarna diğer adıyla spagetti, kolay pişirilmesi sebebiyle 14. ve 15. yüzyıllarda giderek popülerleşen ve Yeni bir dünya arayışına giren Amerika’lıların keşif yapmaya çıkan gemilerin büyük bir çoğunluğu sefer öncesinde gemilerini makarna ile stoklamışlardır. Amerika keşfinden bir yüzyıl sonra, tüm dünya genelinde bütün gemilerde makarna stoğu yapılmış ve uzun yolculukların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

makarna

Yaptığınız makarnaya uygun sosu seçmek, hazırladığınız yemek tabağının üzerinde büyük bit etki oluşturur. Mükemmel soslar ile sizde İtalyan usulü makarna pişirebilirsiniz.

İtalyanlar, her zaman hangi makarnaya hangi sosu kullanmaları gerektiğini çok iyi bilirler. İtalya’da 300’den fazla farklı çeşitler de makarna bulunmaktadır. Her makarna çeşidi farklı soslara uyum sağlamaktadır. Bu yazı başlığı altında mutfaklar da kullanılan makarna çeşitlerini ve hangi soslarla uyum sağladığını derledik. Yazımızı okuyarak, bir italyan şefi kadar iyi pişirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Linguine

Yassı çubuk makarna olarak bilinir ve Linguine makarnaya en çok uyum sağlayan ve yakışan sos Festeleğinli pesto sosudur. Ayrıca Linguine makarnaya istiridye bazlı soslar harika bir uyum sağlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardir biri, Linguine’ yi her zaman pesto sosu veya kremalı beyaz sos ile servis etmektir. Domatesli soslar, Linguine makarna için uygun bir sos türü değildir.

Tagliatelle

Tagliatelle genellikle yumurta ile pişirilmesinin yanında yassı ve geniş yapıda olan bir makarna yapısına sahiptir. İtalyan makarnaları arasında en çok sevilen makarnadır ve Tagliatelle, genellikle et içeren ragu sosuyla tületilir. Ragu sosun yapımı her ne kadar diğer sos türlerine göre daha zorlayıcı olsa da, lezzetli soslar arasında gelmektedir. Ancak Tagliatelle ile harmanlanan ragu sos, uzun bir süre boyunca unutamayacağınız bir lezzet haline gelir.

Penne Rigate

Kısa kesim şekliyle geniş bir boruyu andıran Penne Rigate, kırmızı sos eşliğinde mükemmel bir uyumu yakalar. Acılı domates Arrabbiata sosuyla, Penne Rigata sosu en çok yakışan sos türüdür.

Spaghetti

Dünyanın en popüler ve tercih edilen makarna türü olan spaghetti makarnaya uyum sağlayan bir çok mükemmel sos vardır. Bu mükemmel sosların başında domatesli Napoliten sos gelmektedir. En çok tercih edilen ve en lezzetli makarna türü arasında olan spagetti büyük bir kitleye sahiptir.
Bu eşsiz tarifleri aldığınıza göre, şimdi birer Şef olma zamanı ve eşsiz tarifler yaparak sevdiklerinizi sevindirme vakti geldi. Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir