Migreni Tetikleyen Şeyler

Yapılan bir araştırmaya göre ,migren hastalarının %89,hayatlarının çok fazla etkilendiğini ve yaşamlarında kısıtlamalar olduğunu belirtti.Özellikle de iş yaşamlarında çok fazla zorluk çektiklerini söyleyen hastalar bu dayanılmaz atakların,iş konsantrasyonunu etkilediğini ve iş arkadaşlarıyla aralarının bozulduğunu söylüyorlar.

Bu derece bir etki yaratan hastalık,ev kadınlarını,öğrencileri,çalışanları etkileyerek inanılmaz bir iş gücü kaybı ve ekonomik kayıplara yol açıyor.Bu nedenle çalışanların diğer arkadaşlarına göre daha geride kalıp ekonomik olarak da kayıba uğradıkları görülüyor.Ataklar,çalışanların işe gelmesine engel olarak,iş günü kaybına işe gelse dahi verimlilikte kayba neden olabiliyor.

Türkiye’de iş yerlerine yapılan bir araştırmada migren hastalarının son üç ayda işgünü kaybının yaklaşık dokuz gün olduğunu ortaya koyuyor.Böylece ülkenin yıllık kayıpları da yüz milyonlarca dolara ulaşıyor.

Hastalığın iş arkadaşlıklarını da etkilediğini söyleyen doktorlar migren atağı geçiren bir hastanın gergin,kırıcı ve saldırgan olabileceğini söylüyor.

Dikkat edilmesi gereken hususlar ise migreni tetikleyen unsurlar varsa bunlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.İş yerinde çalışılan ortam buna uygun düzenlenmeli.Hasta mümkün olduğunca parlak ışıklardan uzak ve sessiz yerlerde çalışmalı.Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı veya stresle başa çıkmanın bir yolu bulunmalı.Böylelikle atakların sayısını azaltabilirsiniz.Atakların sıklığına göre tedavi uygulanmaktadır.Atak hissedildiği anda yani  başlamadan önce alınan ilaç ağrının tam ve en erken sürede geçmesini sağlar.Böylece hasta günlük yaşantısına en kısa sürede dönebilir.

Tedavideki amaç hastanın baş ağrılarını en aza indirmek mümkünse tamamen ortadan kaldırmak  ve ağrının en kısa sürede geçmesini, hastanın fonksiyonlarını geri kazanmasını sağlamaktır.

Tedavi sırasında uyku yapan ilaçlar ve uyku haplarının kullanılmaması tedavinin en iyi şekilde yapılmasını kolaylaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir