Öpüşmenin 10 Faydası

İnsanlar yaratılış itibariyle çeşitli duygulara sahip olup, sahip oldukları bu duyguları dışarı vurmak içinde çeşitli gayret içerisinde olurlar. Birbirlerini seven insanların günlük olarak yaptıkları ve yaptıklarında mutluk oldukları davranışların başında öpüşmek gelir. Öpüşmek sevgi anlamında birbirlerini bağlayan etkenlerden birisi olduğu gibi bilinen 10 faydası vardır. Öpüşmenin birinci faydası, Öncelikli olarak sabah eşini öperek uğurlayan insanlar, diğerlerine oranla 5 yıl daha fazla yaşıyor.

öpüşmek
öpüşmek

İkinci faydası, insanlara özgüven kazandırması konusunda son derece yarar sağlar. Öpüşmenin üçüncü faydası kalori yakmaya yardımcı olmasıdır. Her dakikada 2-3 kalori yakılıyor, metabolizma hızı iki katına çıkar. Öpüşmek vücuttaki tüm stresi alıyor, gerilimi azaltıyor, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Öpüşmek Neden Önemlidir

Öpüşme beşinci faydası öpüşme sırasında yüzde bulunan 30 adet kas çalıştırmasıdır. Öpüşme sırasında kan akışı hızlanacağından yaşlılık belirtileri de erken yaşta ortaya çıkmıyor. Öpüşmenin altıncı ve en önemli faydası kalp sağlığına iyi gelmesidir. Öpüşmenin çiftlere sağladığı yararlardan birisi de mide, idrar yolu ve kan enfeksiyonları daha az görülüyor olmasıdır. Çiftler birbirine geçirdikleri yararlı bakteriler ile bağışıklık sistemleri güçlendirilir.

 

öpüşmenin faydaları
öpüşmenin faydaları

Öpüşmenin görülen sekizinci yararı, öpüşme sırasında tükürük içerisinde bulunan gizli antibiyotikler aktarılıyor olmasıdır. Dokuzunca faydası endişeyi azaltıp ve huzur sağlayan yatıştırıcı bir hormon olan oksitosin seviyesini artırıyor olmasıdır. Öpüşmenin son faydası ise Öpüşme sırasında meydana çıkan endorfin morfinden 200 kat daha kuvvetli olması olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir