Zerdeçal  Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal sık kullanılan baharatlardan bir tanesidir. Halka arasında soğuk algınlığı ve gribe karşı balla karıştırıp kullanılan bir baharattır. Güney Asya’da bol bulunan zerdeçal oldukça faydalıdır. Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitki hakkında bu yazımızda siz değerli okuyucular için bazı bilgiler vermek istedik.

zerdeçalın faydaları
zerdeçalın faydaları

Zerdeçal Mucizesi

Zerdeçal yapılan araştırmalara gören birçok besinde bulunan kanserojen etkiyi yok eden bir etkiye sahiptir. Dünya mutfağında kullanılan körinin kaynağıdır. Siz okuyuculara her yemekte bir çay kaşığı kadar zerdeçal önermek isteriz. Çünkü karsere yakalanma riskiniz azalır. İçeriğinde C vitamini ve demir, magnezyum ve potasyum bulunan zerdeçal sıcak iklimde yetişebilir.

zerdeçal
zerdeçal

Zerdeçalı her sabah kahvaltıda bir miktar tüketebilirsiniz. Mesela omlet ya da menemene ekleyebilirsiniz. Ayrıca pilava da ekleyebilirsiniz. Yemeğe hoş bir renk, tat katar. Hem de faydasından yaralanabilirsiniz. Eğer soğuk algınlıpına yakalandıysanız bir miktar bal ile bir tatlı kaşığı zerdeçalı karıştırın ve tüketin. Emin olun birkaç gün sonra hastalıktan kurtulabilirsiniz. Safran yerne tavuk sosunda da kullanabilirsiniz. Kısacası her yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir