Orkide Gübresi 

Orkide gübresi, orkidegil grubunda yer alan ev ve iş yerlerinin vazgeçilmez bitkilerinden biri olan orkidenin bakımı ve gelişimi için gerekli olan bir takviye üründür. Çiçeğin toprağının azot dengesini ayarlayıp gelişimi için en uygun koşula getirmek için kullanılır.  880 çeşit ve 22000 türde orkidenin olduğu bilinir. Bunların hepsi için de gerekli olan gübre türleri bulunur.

orkide gubresi

Gübreleme İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Orkide gübresi kullanacak kişiler yılda yaz ve kış olmak üzere 2 defa bu işlemi gerçekleştirir. Kış aylarından kasım ile mart arasında, yaz aylarından nisan ile ekim arasında gübreleme yapılabilir. Çiçek açtığı dönemde orkide gübresi az miktarda verilirse çiçek açma işlemi yavaş bir hal alır. Bu nedenle gereğinden az ve çok gübre kullanmamak gerekir. Kış aylarında çok fazla gübre verilmemesi tavsiye edilir. Süre olarak uzun aralıklarda ve yeterli miktarda olması gerekir.

Sıvı Orkide Gübresi

Sıvı olarak son dönemlerde yaygınlık kazanan orkide gübreleri, solucan gübrelerinin karışımıyla imal edilir. Bitkinin canlanması, yenilenip çiçek açması için özellikle belli dönemlerde tercih edilir. Bitki toprağının kabuklardan oluştuğu orkide türlerinde yosunlar gübre olarak kullanılsa da, toprakta yetişen orkide türleri sıvı gübreye ihtiyaç duyar. Belli bir suya kapak oranında karıştırılarak verilir. Su ile doldurulmuş bir kaba gübre eklenip orkidenin saksısı bu kabın içine yerleştirilirse gübreleme işlemi tamamlanmış olur.

Bitkide devamlı çiçek görülmesini sağlayan gübreler, orkidenin canlı kalarak uzun yıllar yaşamını sürdürmesine yardımcı olur. Böylece sağlıklı bir orkidenizin keyfini çıkararak ev ve iş yerinizde görsel bir alan oluşturabilirsiniz.

Organik Ürünler İle Orkideyi Beslemek

Her canlı gibi orkideler de organik ürünlere ihtiyaç duyar. Bu yüzden organik maddelerden imal edilen gübreler, orkidelerin gelişip hızla büyümesine destek olur. Kökleri saksıdan çıkan boyutlarda bir gelişim gösterir. Toprağı ve bitkiyi koruma özelliği ile imal edilmiş ürünler, bitkinizin gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Bir çok orkide türü için faydalı olan organik gübrelere https://www.ufuktarim.com/urun/agronom-orkide internet bağlantısından ulaşabilirsiniz. Orkideniz için en doğal ve besleyici gübreleri böylece temin edebilir, çiçeğinizin bakımına özen gösterebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir