Otomobilinizi Yolda Bırakmayacak 7 Akü Performans Önerisi

Araba sahibi olmak, aracınıza ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak rüya veya kabus olabileceği anlamına gelir. Araç aküleri toksik kimyasallarla doludur ve performanslarını yükseltmek için özel olarak ele alınmalıdır. İşte akünüzü sorunsuz ve uzun süre kullanmanızı sağlayacak 7 ipucu.

araba
araba

1-  Mevsimsel Isı Değişikliklerine Dikkat

Isı, akü sıvılarının buharlaşmasına neden olur ve akünün yapısına zarar verir. Bu nedenle mevsimlerin sıcaktan soğuğa değişimi veya ülkenin sıcak bir bölümünde araba kullanıyor olmaya bağlı olarak pilinizi kontrol etmeniz iyi bir fikirdir.

2-  Akü Şarjı Aşırı Olmamalı

Şarj sistemindeki arızalı bir bileşen çok yüksek bir şarj oranına izin verebilir, bu da bir akü için ölüm oranını arttırır. Elektrik sisteminin doğru oranda şarj edildiğinden emin olun. Aşırı şarj işlemi, şarj az olduğu kadar bataryaya zarar verebilir.

3-  Damıtılmış Su Ekle

Piliniz üstte bırakılması gereken geleneksel bir tür ise, düzenli olarak kontrol edin, gerektiğinde damıtılmış su ekleyin, ömrünü uzatın.

akü
akü

4-  Aküyü Temiz Tutun

Kir, pil gücünü boşaltan bir iletken haline gelir. Ayrıca, pil terminalleri üzerinde korozyon birikirken, yalıtkan hale gelir ve akım akışını engeller. Kelepçeleri çıkartın ve yağ, kir ve oksidasyonu temizleyin.

 5-  Akünüzü Sabitleyin

Piliniz titreşiyorsa devrilebilir. Motorunuzun diğer bölümlerine dayanan gevşek bir pil motorunuzun her yerine pil akışı dökülmesi riski taşır. Pilin doğru oturduğundan emin olun.

6-  Garajda Akü Koruma

Tamamen yalıtımlı bir garaj, kışın aküyü stabil tutar. Yalıtımlı bir garaja sahip değilseniz, daima akünüzü izole edebilirsiniz, bu bir bataryayı korumak için en ucuz yoldur.

7-  Güneşle Şarj Edin

Aracınızın aküsü için ucuz bir güneş şarj aleti satın alabilirsiniz . Şarj cihazı, pilinizin şarjını güneş enerjisi ile yeniler. Pili aşırı şarj etmemek için bu cihazı bir monitörle birlikte açın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir