Öfke Kontrollü İçin Öneriler

Günlük yaşantı içinde yaşana stres zaman içinde sebepsiz ya da yersiz yere aşırı öfkelenmelere sebep olabiliyor. Öfke kontrollünün yapılamamsı hem yalnızlaşmanıza sebep olur hem de içinden çıkılmaz bir hale dönüşmenize neden yaratır. Bu sebep ile stres ve sıkıntılar ile başa çıkabilmek ve öfkenizi kontrol atında tutmanız gerekir.

öfke
öfke

Öfkenin aslında bir işaret olduğu ve sanıldığı kadar kötü bir durum olmadığını ifade eden uzmanlar önemli olan kişinin bunun farkında olması ve gereken uygulama tekniklerini yerine getirmesidir. Öfkelenmek ile kin tutmak aynı durum olmadığını belirten uzmanlar ayrıca yersiz yere ani öfke duyulup sonradan bunun gereksizliğinin bilincinde olan kişiler için bazı önerileri sunarlar.

5 Altın Öneri

  1. Öncelikle durum ya da olaylara karşı verdiğiniz tepkinin fazla olduğunun farkında olunması gerekir.
  2. Farkında olmanın akabinde kişi ne zaman öfkesinin arttığı ya da azaldığı ile ilgili olarak düşünmesi istenir.
  3. Beyniniz içinde sizlere daha çok olumsuzluğa iterek negatif bir halle bürünmenizi sağlayan asla, her zaman gibi kelimelerden kurtulun.
öfke kontrolü
öfke kontrolü
  1. Her hangi bir sebepten dolayı öfkelendiğiniz zaman bulunduğunuz mekandan uzaklaşmayı tercih edin kısa süreliğine dışarı çıkıp hava almak bu anda size olumlu bir etki yaratarak geri dönecektir.
  2. Öfkelendiğiniz zaman ya da sıkıntı zamanında nefes egzersizi yapın. Bunun yanı sıra güzel ve rahatlatıcı olan bir anınızı ya da insanı hayal edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir