Saç Çizgisi Neden Önemlidir?

Saç çizgisinin önemi başta kulağa pek ciddi gelmese de saç çizgisi sizin dışarıdan görünümüz için oldukça önemlidir. Saç çizgisinin nasıl olduğu kişinin görünümünü fazlasıyla etkiler. Örneğin kişinin yaşlı veya genç görünmesine neden olurken tüm bunların yanı sıra sağlıklı bir görünümde sağlar. Bu yüzden saç çizgisinin önemi görünüşümüzde önemli bir detaydır.

Erkeklerde ve Kadınlarda Ön Saç Çizgisi Önemi

Bayanlarda çok sık rastlanılan bir şikâyet olup saç çizgisinin gerilemesi olarak değerlendirilen bir konudur. Saç çizgisinin iki yanından bakıldığında dökülmeler nedeniyle artık oval bir görünüme sahip olmaması demektir. Normal bireylerde saç çizgisinin görünümü yuvarlak bir hat oluşmuş şekilde aşağı yönünde olmasıdır. Dökülme şikâyeti olan kadınlarda ise bu saç çizgisi artık erkeksi bir yapı kazanması sonucunda sorun haline gelir.

Bunun çözümü için saç ekimi uygulamaları önerilir. Böylelikle kaybetmiş olduğunuz görünümünüzü yeniden kazanabilir, genç bir görünüm yakalanabilirsiniz. Erkeklerde ise saç çizgisi çeşitlerinde V  çok sık tercih edilen bir formattadır. V şeklinde tercih edilen bu saç çizgisi yaygın kullanılan bir şekildir. Kişiden kişiye ve yüz hatlarına göre bu şekil değişkenlik gösterir. Geniş ve dar kafa yapısına sahip erkeklerde ise saç çizgisinin şekli değişkenlik gösterir.

Bireye uygulanan ve şekil verilen bu saç çizgisinin hangi yönde olacağı ve nasıl bir hareket verileceği kişinin tamamen yüz hatlarına göre şekillenir. Erkek ve kadınlarda sık rastlanan saç dökülme şikâyeti saç ekimi tedavileriyle düzeltilebilir. Saç çizginiz yeniden biçimlendirilebilir. Bunun için ise oluşan kel görünümü yok etmek adına açıklık oluşan bu girintilerin eşit oranda doldurulması son derece önemlidir.

Saç Çizgisi Çeşitleri Nasıldır?

Alın bölgenizde yer alan ve saçınızın başladığı bölge olarak adlandırılan bu kısım kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Örneğin saç çizgisinin oval ve V şeklinde olması kişinin yüz hatlarıyla doğru orantılıdır bu ölçüde şekillenmiştir. Diğer bir saç çizgisi çeşidi ise daha çok erkeklerde görülen ve kafamızın iki bölümünde de yer alan şakaklardan içeri doğru girinti şeklinde oluşan saç çizgisi tipidir. Zamanla, yaş ilerledikçe bu saç çizgisi çevresinde ki saçlar dökülmelere bağlı olarak oradaki saç oranı azalır ve hacimsizleştiğinde kişinin yüzüne hem yaşlı bir görünüm gelir hem de yorgunluk içeren bir ifade oturur.

Yukarıda bahsettiğimiz iki saç çizgisi tipi de zamanla ve saç dökülmeleri şikâyetleriyle birlikte sorun haline gelir. Doğal görünümünü kaybeden yüz hatlarınızı eski haline getirmek için saç ekimi uygulamaları uzman kişiler tarafından önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir