Kitap okuma alışkanlığı nedir?

Günümüzde internet ve teknolojinin hayatımıza daha yoğun yer kapladığı günlerde alışkanlık kazanmak ve bu teknolojilerden uzak durmak herkes için daha zor bir hale gelmiştir. Ancak bu gibi alışkanlıkları değiştirip kendinize yararlı ve zihninizi geliştiren kitap okuma gibi unsurları küçük ayrıntılar ile alışkanlık haline getirebiliriz. Okuma alışkanlığının, aile içinde atıldığı ve bu alışkanlığın kazanımında aile rolü büyüktür. Küçük yaşlarda, çocuğa, ilgi düzeyi ve yaşına uygun kitaplar okuyarak temeller atılabilir.

kitap okuma

Kitaplar ilgi alanlarına göre seçilmelidir. Kitap okumanın öğrenim süreci boyunca deva etmesi ve yaşam boyu sürmesi gerektiğini bilinmesi gerekmektedir. Okuma, sağlıklı ve gelişmiş bir kişiliğin temel taşlarından birisidir. Okuma alışkanlığı, ancak çocukluk döneminde kazanılır. Bu durum gelecekte okuyan ve ne istediğini bilen bireyler olmasını sağlayacaktır. Okumak, kelime haznenizin gelişmesine yardımcı olur. Farklı bakış açıları ile yaklaşmanıza katkı sağlar. Empati yeteneğinizi güçlendirir. Sabır ve odaklanma gerektiren bir eylemdir. Odaklanma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

Okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız gözünüzün korkmayacağı daha ince kitapları seçmenizi öneririz. İlgilenmediğiniz bir konuda okuma yapmak sıkılmanıza neden olabilir. Kitap okumaktan zevk almanızı ve alışkanlık kazanmanızı engeller. İlgi alanınıza uygun kitapları seçmek keyif aldığınız kitapları tercih edebilirsiniz. Kitap okurken odaklanma konusunda kendinizi geliştirmeli ve alışkanlık kazanmalısınız. Düzenli olarak uygulamalısınız. Yapmanız gerekenler şeylerden biri de günde kaç sayfa okuyacağınıza karar vermek. Günde 10 sayfa okumak, yanı sıra yanınızda kitap taşıyarak uygun bir zaman bulduğunuzda daha çok kitap okuyabilirsiniz.

Kitapları zevk almadan okumaya çalışmak, yani okumak için okumak da sıkıcı bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. Alışkanlık kazanmak sandığınız kadar kolay olmayabilir, pes etmemelisiniz Kitap okumadığınızda eksiklik hissedeceğiniz aşamaya gelmek alışkanlık kazandınız anlamına gelmektedir. Doğru kitapları seçerek kitap okuma alışkanlığını kazanabilirsiniz. Her gün 40 sayfa kitap kuralı koymak bu alışkanlığı kazanmak için önemli olacaktır. Her gün kitap okumaya kendimizi alıştırırsak beynimiz de alışır. Kitap okurken yorulacağımızı düşünmek yerine keyif alacağımıza beynimiz odaklanır. Tek tek kitap almak gerek çünkü kitapları yığın halde görmek yerine tek tek görmek zihnimizi de psikolojimizi rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir