Video Oyunları Günah Keçisi mi?

Sürekli video oynayan çocuklarını gören ebeveynler, doğal olarak tepki gösteriyor. Şiddet, dikkat eksikliği ve ders yapmakta isteksizlik hikayelerini takas ederken günah keçisi her zaman video oyunları oluyor. Oysa yakın zamana kadar video oyunları, ciddi olarak incelenmedi. Daha fazla araştırma geldiğinde, video oyunlarının ödevini bitirmek istemeyen çocuklar için sadece bir zaman kazancı olmadığını değerlendiren daha güçlü kanıtlar var.

Video Oyunları Gerçekten El ve Göz Koordinasyonunu Geliştiriyor mu?

Bu soruya cevap vermek kolay değil, neyse ki, bunu test eden çalışmalar var. 2014’te Toronto Üniversitesi araştırmacıları, oldukça şaşırtıcı bir bulgu ortaya çıkardı.

Daha fazla video oyunu oynayan ergenlerin beynin bir bölümünde artmış korteks kalınlığı olduğunu tespit ettiler. Bu da daha fazla yoğunluk ve daha fazla beyin hücresi bağlantısı olduğunu gösteriyor. Bu kısımlardan biri, sol dorsolateral prefrontal korteksdi, bu da karmaşık kararlar almamıza ve bazı hafıza fonksiyonlarını saklamamıza yardımcı oluyordu.

Kalınlığın arttığı diğer kısım daha da şaşırtıcı: ön frontal bölge yani cepheden göz alanları. Bu kısım uyarıcıları işleme koymamıza yardımcı olur ve el-göz koordinasyon becerilerini içerir. Daha kalın beyin alanları, video oyunlarının bilişim ve el-göz koordinasyonunu artırabileceğini düşündürüyor.

Peki, video oyunları oynamak gerçek dünyada yardımcı oluyor mu? 2007’de yapılan bir araştırma, oyun oynamanın, cerrahların laparoskopik cerrahi becerilerini geliştirdiğini gösterdi. Buna ek olarak, 2013 yılındaki bir araştırma ameliyattan önce bir video oyunu ile ısınarak ameliyata giren cerrahların daha hızlı olduğunu ve daha az hata yaptıklarını gösterdi.

Annenizle babanız bir dahaki sefere beyninizin oyun oynamaktan bir süngere dönüştüğünü iddia etmeye çalışıyorlarsa onları araştırmaya yönlendirin, aslında bir cerrah olma yolunda iyi durumda olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir