Yünlü Giysiler Nasıl Temizlenir?

Yünlü giysiler, uzun ve soğuk kış günlerinin kahramanlarıdır. Hem içinizi hem de psikolojinizi sıcak tutar, modanın da katkısı ile sıklıkla tercih edilirler. Sevilen ve tercih edilen yünlü giysiler (doğal olduğu sürece) hassas ve de özel bir bakım ister; doğru yıkama yöntemleri kullanır ve bakımlarına özen gösterirseniz uzun yıllar aynı güzellikte kullanabilir, bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.

yün ceket tüylenmesi
yün ceket tüylenmesi

Yünlü Giysiler için Öneriler

  • Yünlü giysiler sıcak suda çok fazla çeker ve küçülürler. Bu nedenle yıkama sıcaklığı çamaşır makinesi için en fazla 30° olmalıdır. Yıkamadan önce 30-45 dakika soğuk suda bekletmenizde fayda var. Yünlü giysilerinizin makinede deforme olmasını önlemek için çamaşır yıkama torbaları içinde de yıkayabilirsiniz.
  • Yünlü giysileri çok sık yıkamaya özen göstermelisiniz. Sık yıkamak yerine havalandırmak çoğu zaman yeterli olabilir. Lekeli bir bölge varsa, sadece o noktayı temizleyebilirsiniz. Lokal bir alanı temizleyecekseniz ve özel bir leke çıkarıcınız yok ise doğal sabunlar da kullanabilirsiniz.
  • Yıkamak için kullanılan suyun kireçli olması yünlü giysilere zarar verir ve sertleştirir. Elde yumuşak bir su ile yıkamanız önerilir. Makinede yıkayacaksanız, sert su-kireç önleyici tabletler kullanabilirsiniz.
yün kazak
yün kazak
  • Normal deterjanlarda bulunan kimyasal bileşenler yünlü giysilerinize zarar verebilir. Yıkama sırasında yünlü giysiler için uygun olan deterjan ve yumuşatıcılardan yararlanabilirsiniz.
  • Narin yünlü giysilerinizi kurutmak için kurutma makinelerini tercih etmemeniz tavsiye edilir. Gölgede, asmadan, yayarak kurutmak en ideal kurutma yöntemidir.
  • Gerekli yıkama, bakım ve kurutma aşamalarından sonra uzun süre kullanmayacağınız yünlülerinizi güve gibi zararlı varlıklardan korumak için naftalin, güve kovucu ürünler ile birlikte kuru bir yerde muhafaza etmeniz yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir