Yetişkin ve Yaşlılarda da Böcek İlaçları Sağlık Sorunları Riski Taşımaktadır

Araştırma neticelerine göre böcek öldürücü zehirli ilaçlara maruz kalma ve kansere yakalanma oranı arasındaki ilişki sadece lösemi ve lenf kanseri ile sınırlı da bulunmamakta. Böcek öldürücü kimyasallara maruz kalmak prostat veya mesane kanseri gibi diğer kanser türlerinin gelişme riskini de ciddi derece de artırmaktadır.

Ayrıca böcek öldüren kimyasallar, evin bütün her yerine püskürtüldüğü için bitki öldürücülere göre daha fazla zararlı olduğu tespit edilmiştir.

böcek ilacı
böcek ilacı

Yetişkinler ve çocuklar böcek öldürücü zehirli kimyasal ilaçlara hava yolu ile temasları sonucunda onları nefes yoluyla alarak veya yiyerek etkisi altında kalabilirler. Bu ilaçları ev ortamında gıdalar ile eşyalar aracılığı ile temas ederek alma riski çok fazla bulunmaktadır.

Yapılan araştırmada uzmanlar, çiftçilik ve benzeri işlerde çalışıp yüksek ölçülerde böcek ilacı etkisinde kalan bireylerde ve onların çocuklarında daha yüksek oranda lösemi ve lenf kanserine yakalanma tespit edilmiştir.

Böcek öldürücü kimyasalların birçok sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında etkisi var. Bu kimyasallara maruz kalmanın düşük IQ seviyesi veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi bazı nörolojik hastalıklara neden olduğuna dair gittikçe artan daha güçlü tıbbi deliler mevcuttur.

böcek ilacının zararları
böcek ilacının zararları

Yüksek oranda böcek ilacına maruz kalmak ani çocuk ölümlerine neden olabiliyor. Uzamanlar yedi aylıkken uykuda ölen bir bebek üzerinde yapılan incelemede, bebeğin beyin dokusunda yüksek miktarda böcek öldüren kimyasal rastlanılmış. Bu çocuk ölmeden iki hafta önce, babasının sinekleri öldürmek için kullandığı böcek kimyasalları solumuş olduğundan kaynaklandığını belirtmiştirler. İnsan sağlığı kimyasallara kurban edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir