Aşırı Sıcakların Sağlığa Etkileri

Yaz aylarında havaların sıcaklığı her yıl daha fazla artıyor. Küresel ısınmanın da etkisi ile sıcakla beraber nem oranının artması, nefes almayı dahi zorlaştırabiliyor. Havanın bu kadar sıcak olması ister istemez sağlığı da etkiyor. İnsanlarda halsizlik, hararet ve aşırı su kaybı nedenleriyle çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Bu durum insanların birbirleriyle iletişimlerini de olumsuz etkileyerek stresi arttırarak huzursuzluğun yayılmasına neden olabiliyor. Böyle zamanlarda hem fiziksel hem ruhsal sağlığı korumak kolay değildir elbette.

aşırı sıcaklar
aşırı sıcaklar

Yaz aylarının olumsuz etkilerinden korunmak için öncelikle vücudun susuz kalmamasını sağlamalısınız. Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketilmeli (ama asitli içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir), yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Olabildiğince hafif ve ferahlatıcı yiyecekler tercih edilmelidir (yoğurtlu makarna gibi). Yaz meyvelerini tüketmek de vücudun ihtiyacı olan enerji için önemlidir, ayrıca sindirimi kolaylaştırır. Bütün bunların yanında akşamları yürüyüşe çıkmak hem zihinsel hem de bedensel dinlenme açısından önemlidir. Zaten egzersiz yapan insanlar yaz aylarında da kış aylarında da daha rahat olurlar.

sıcaklar
sıcaklar

Alınabilecek Önlemler

Yaz aylarında dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalıdır ve mümkün olduğu kadar saat 16.00-17.00 ‘dan önce çıkılmamalıdır. Güneşin sert etkisinin geçtiği saatlerde dışarı çıkmak hem zihinsel bir rahatlık hem de fiziksel sağlık için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gün içerisinde sık sık serin duş alınmalı ve evin havalandırması ihmal edilmemelidir. Uzun süre klima karşısında kalınmamalı ve ev mutlaka camlar açılarak havalandırılmalıdır. Kılık kıyafet konusunda da olabildiğince rahat ve pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Özellikle skinny kıyafetlerden uzak durulmalı, vücudun güneş ışığı almasına imkân sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir