Balkonda Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Balkondan Kış Bahçesine

Balkonlar evde yaşayanların baharda, yazın ve sonbaharda vakit geçirdiği alanlardır. Genellikle ev halkı güzel havalarda, dışarıya çıkamadıkları zamanı burada yemek yiyerek, kitap okuyarak değerlendirerek güzel vakit geçirmek ve kışın da balkonlarını kullanmak istiyorlar.

Bu balkonların kışın kullanılması için soğuk ve yağmura karşı korunaklı hale getirmek gerekmektedir. Bu cam ile kapatarak yapılır.

balkonda kış bahçesi nasıl yapılır

Kullanılacak cam eğer ısıyı koruyan çift cam olursa ısı kaybı da az olacaktır. Çift cam yanı sıra balkonun çevresi de soğuğa karşı izole edilmelidir. Eğer duvar olan bölüm var ise dekorasyon öncesi.  mantolama ile ısı yalıtımı yapılması iyi olur.

Camların çevresinin ve çerçevelerin çevresinin yalıtımı da çok dikkatle yapılmalıdır. Soğuk ve daha önemlisi yağmur ve nem girmesi önlenmelidir. Bu konulara yapım sırasında dikkat etmek sonradan çıkacak bir sürü sorunu baştan önler. Yeni baştan tamirler ve düzenlemeler yapmamak için bunlara baştan dikkat etmelisiniz.

Yalıtımı yapılan ve camla kapatılan balkon artık kış bahçesi haline gelmiştir. Camla kapatılırken eğer pencere biçiminde değil de kayan cam paneller biçiminde yapılırsa tümüyle sıcak mevsimlerde açılabilir.

Hangi Balkon

Kış bahçesi olarak kapatılacak balkonun seçimi de çok önemlidir. Eğer tek balkon varsa elbette seçim şansınız olmayacaktır.

Evin cephesine bakan balkon genelde en büyük balkon olabilir. Bu balkonun kapatılarak kış balkonu haline getirilebilmesi en doğrusudur. Manzarası en iyi balkon budur. Kış bahçesi yapmak için en büyük balkon seçilir. Genelde evin cephesinde en büyük balkon bulunur. Bu balkonun bir diğer avantajı da şudur. Cepheye bakan balkon genelde salon ya da oturma odasına açılan balkon olur. Bu alanlar evde yaşayan herkes tarafından kullanılabilir. Hatta samimi dostlar ile kahve içilebilir.

Eğer en büyük balkona mutfağın kapısı da açılıyorsa elbette mutfakta yemek yemek yerine kış bahçesi kullanılacaktır. Ailecek oturulabilecek bir alan haline getirebilir. Ya da arkadaşlarınızla çay partileri yapabilirsiniz. Eğer Rus kurdu gibi soğuk seven bir ev hayvanınız varsa, eve göre birkaç daha düşük kış bahçesinden çıkmak istemeyecektir. Ya da evde beslediğiniz kaplumbağanızın kış uykusuna yatacağı bir kutuyu da buraya koyabilirsiniz.

Kış bahçesi yatak odasının balkonuna da yapılabilir. Eğer yatak odasında çalışmak istiyorsanız, yatak odası balkonunda kış bahçesi olarak kapatılması güzel bir alternatif olabilir. Sabah işe gitmeden dosyalarınızı kış bahçesinde gözden geçirirken kahvenizi yudumlayabilir ya da ev ofisiniz olabilir

Kış Bahçeniz İçin Öneriler

Kış bahçenizi basit şeylerle süsleyiniz ve süslemek için kullanacağınız objelerin kullanım alanını çok azaltmasına izin vermemelisiniz. Evde fazla gelen eşyalarınızı ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak daha iyi bir fikirdir. Elbette kış bahçenizde kullanmak istediğiniz bir masayı mutfağınızdan alıp kış bahçenize taşıyabilirsiniz. Sadece fazlalık olan ve atmanız gereken eşyaların olduğu depoya kış bahçesi demek doğru olmaz.

Eşinizle karşı karşıya da oturabileceğiniz iki minik koltuk seçebilirsiniz. Rahatlık, ferahlık tüm yaşamınızda ön planda olmalı. Kış bahçenizi döşerken bunu aklınızdan çıkarmayın. Fazlalıkların özgürlüğünüzü kısıtlamasına izin vermeyin. Kış bahçenizin ve hayatın keyfini çıkartın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir