Çocuk Odası Renk Seçimi

Çocuk odası evin en renkli ve sevgi dolu köşesidir, çocukların yaşam alanı olduğu için ona göre dizayn edilmelidir, diğer odalar ile karıştırılmamalıdır. Bu noktada ebeveynler kendi kendilerine karar vermek yerine çocuklarına da danışabilirler sonuçta onların odası, küçük olsalar dahi bir düşünceye sahip oldukları ve değer gördükleri hissettirilmelidir. Çocuk odası boyanırken özellikle cinsiyete ve yaşa göre değişiklikler meydana gelebilir. Çocukların yaşları ilerledikçe zevkleri de değişir, erkek ve kız ise renk konusunda farklı tercihlerde bulunabilirler. İşte seçim esnasında tüm bunlar dikkate alınmalıdır.

Erkek Çocuk Odası İçin

Erkekler kızlara göre biraz daha hareketlidir, duvarlara zarar verme ihtimalleri biraz daha fazladır bu yüzden kaliteli boyalar tercih edilmelidir. Onların çılgın ve enerjik ruh hallerini duvara yansıtmak isteyen anne babalar eğlenceli ve yaratıcı duvarlar yaratabilirler. Uygun renkleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Erkekler için bir klasik olan mavi duvar içinde en uygun renk olacaktır. Mavinin özellikle açık tonları çocuk odasına daha fazla uyacaktır, özellikle deniz mavisi huzurla dolmasını sağlayacaktır ve rahat bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer renk okyanus yeşili, yine çocuk odalarında çok sık tercih edilmektedir çünkü huzur veren bir tondur. Erkek odasında kullanılan mobilyalara da uyacaktır, sırıtmayacaktır.

Sarı ise her cinsiyete uyan bir renktir. Fazla limon sarısı kullanmak yerine daha açık tonlar kullanılabilir. Eğer iki renk olmasını isterseniz sarıyla beraber gri oldukça uyumlu olacaktır, tek balına gri kasvetli bir görüntüye neden olacaktır.

Kız Çocuğu Odası İçin

Kız çocukları için dekorasyon yapmak ayrı bir zevktir, renk seçimleri ise şöyle sıralanabilir;

Erkekte mavi neyse kızda da pembe odur, bu yüzden duvar boyasında ilk tercih pembenin tonları olacaktır, ancak çok cırt  bir pembeye gerek yok, daha soft ve pastel tonlar tercih edilmelidir, eğer iki renk kullanılacaksa pembenin yanına en iyi beyaz ya da lila olacaktır.

Pastel tonlar her zaman çok tatlı bir görünüm sağlayacaktır. Pastel pembe, mavi, yeşil, mor, sarı oldukça tatlı duracaktır. Hem de odayı boğmayacak ve daha ferah gösterecektir. Pastel tonlarla beraber beyazı da kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir