Evin Evcil Hayvan Beslemek İçin Uygun Mu?

Hepimizin dostu evcil hayvanlar evde beslenirken acaba mutlu mu? Ortam müsait mi? gibi sorular herkesin aklını kurcalayabilir. Evde hayvan beslemek kolay bir şey değildir, bakımları oldukça zor olan hayvanlar ev şartlarına uygun yetişmeye alıştırılmalıdır bu yüzden evler buna uygun dizayn edilmelidir. Aksi halde evcil hayvan mutsuz olur, kendini o eve ait hissetmez, huzursuzlaşır hatta hastalanır. Bu yüzden evcil hayvan sahiplenirken bazı değişikler yapmanız gerekebilir.

Evden Kırılacak Eşyaları Çıkarın

Özellikle kedi, köpek gibi hareketli hayvanlar evde bazı eşyaların kırılmasına neden olabilir. Bu tarz hayvanlar bir yerlere zıplamayı, tırmanmayı çok sever. Bu yüzden bir rafın üstünde görmeniz çok normaldir. Hatta bazı kediler önlerine gelen eşyaları atmaya daha fazla meyillidir, engelleri bir bir kırıp geçerler. Bu yüzden evde kırılacak olan eşyaları kaldırın ya da ulaşamayacakları yerlere koyun.

Dışarıda Yiyecek Tutmayın

Evcil hayvanlar her ne kadar mama ile beslense de eğer dışarıda yiyecek bırakırsanız ona da gideceklerdir, hiç beklemediğiniz bir anda ortada bıraktığınız tavuğun ortadan kaybolmasına şahitlik edebilirsiniz. Bu yüzden dışarıda bırakmamaya özen gösterin. Hatta alçak dolaplarda bile bulundurmayın, zeki hayvanlar oldukları için kokusunu alacak ve yine yemeğinizi sizden önce yiyeceklerdir.

Çöpleri Hep Temiz Tutun

Aslında evcil hayvanların sokak hayvanları gibi çöp karıştırma huyları yoktur. Ancak bazı cinsler bu konuda kendilerine hakim olamayabilirler, özellikle sokaktan alıp büyüttüğünüz bir hayvansa buna daha fazla meyilli olacaktır. Bu yüzden çöplerinizi her zaman temiz tutun ve etrafa yayılmasını engelleyin.

Evde Korkan Biri Yaşıyor mu?

Herkes evde evcil hayvan beslemeye sıcak bakmayabilir, hatta bazı kişiler korkabilir. Sadece kedi, köpek değil kuştan da korkan ve evde bulunmasını istemeyenler olabilir. Böyle kişilerle aynı evde evcil hayvan beslemek hiç sağlıklı olmayacaktır, iki tarafta huzursuz olduğu için rahatsızlık yaşanacaktır. Bu yüzden almadan önce tüm ev halkına danışın ve fikirlerini alın.

Onun İçin Yeterli Bir Alan Var mı?

Evcil hayvan dostlarımız için bir köşe ayırmak ve onların orayı yaşam alanları olarak hissetmeleri sağlanması çok önemlidir, bu sayede güvende olduklarını anlarlar. Bu yüzden evin bir köşesi onlara ait olmalı, buna uygun bir eviniz var mı düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir