Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekran kartı bilgisayarlar için oldukça önemli bir parçadır. Özellikle oyun oynayanlar için önemi daha da büyüktür. Çünkü kötü ve kalitesiz olan bir ekran kartı görüntü kalitesini ve FPS değerini de düşürecektir. Bunun sonucunda bilgisayarda kötü bir görüntü kalacaktır. Bunun için ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bu noktalar mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü düşük FPS değeri oynanan oyunların kalitesini düşürecek ve böylece oyunlardan zevk alınmayacaktır. Görüntü oyun oynarken çok fazla önemlidir. Bunun için özellikle oyun oynayan kişilerin ekran kartı alırken en kalitesini almasına gayret gösterilmelidir. Piyasada farklı fiyatlarda ve özelliklerde yüzlerce çeşit ekran kartı bulunmaktadır. Önemli olan en iyi özelliklere sahip ekran kartını bulmaktır.

Ekran Kartı Alırken Bakılması Gereken Noktalar

Ekran kartı alırken şu konulara dikkat edilmelidir;

Kullanım amacı: Ekran kartını alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta hangi amaç ile alındığıdır. Günlük kullanım için alırken yüksek kaliteli ekran kartlarına gerek yoktur. Fakat oyun ya da çizim gibi konular için alınıyor ise yüksek seviyeli bir ekran kartının olmasına dikkat edilmelidir.

Bellek hızı: Bellek hızı ekran kartlarında yer almaktadır. Ve bellek hızı performansı doğrudan etkilemektedir. Bellek miktarı ekran kartı modeli ile uyumlu kartlar tercih edilmelidir. Bellek miktarı yüksekliği her ne kadar iyi olsa da model ile uyumlu olmadığında performansı çok da etkilememektedir.

VRAM: Yüksek çözünürlükte oyunları oldukça etkileyen VRAM önbelleğe gelecek verilerin miktarlarını etkilemektedir. Oyundaki detaylar için önemli bir konudur. Bu nedenle ekran kartı satın alırken yüksek VRAM miktarlı kartların tercih edilmesi gerekmektedir.

Soğutma: Ekran kartlarında da soğutma önemlidir. Ekran kartının en iyi performansı verebilmesi için ısı önemlidir. Ekran kartı ideal ısıda olmadığı takdirde veri işleme hızları düşer ve bu da doğrudan performansı etkiler. Aynı zamanda ekran kartı ısısı ideal seviyede olmadığı zaman dışarıya yüksek ses verir. Bunun için ekran kartı alırken soğutma özelliği yüksek olan modeller tercih edilmelidir.

Nesil: Oyun için ekran kartı alanlar için nesil de önemli bir özelliktir. Çünkü güncel ve yeni oyunları oynayabilmek için yeni nesil ekran kartı almaya dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir