Kripto Para Saklamanın Yöntemleri

İçinde bulunduğumuz yıllara bakıldığında kripto para ilgi odağı olmuş durumdadır. Kripto para, elektronik bir para çeşididir. Kripto para sanal bir döviz seçeneği ve dijital bir ağ parası sayılır. İnternette bulunan bilgisayar ağları üzerinde “0 ve 1” olarak kodlanarak saklanır bu saklama yöntemine sayısal saklama denir. Kripto para tıpkı banka hesabınızdaki parayı havale ettiğiniz gibi havale edilebilir. Kripto paranın güvenliği kriptoloji denilen şifreleme yöntemi ile sağlanır.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto para saklamanın iki yöntemi bulunur. İlki Sıcak cüzdan ikincisi ise soğuk cüzdan olarak adlandırılır. Kripto para, dijital bir para olduğundan iki farklı ortamda saklanabilme imkânı verir.

Sıcak Cüzdan

Diğer bir adı web cüzdanı olan sıcak cüzdanlar online çalışır. Sıcak cüzdan çoğunlukla kripto alışverişi yapan sistemler tarafından kullanılır. Kriptolu özel anahtarlar kişilerin online ortamlara direk bağlanabilen telefonlarında, bilgisayarlarında tutulurlar. Saklanan kripto paralanın şifresi unutulmadığı sürece internet olan her yerden sıcak cüzdana erişim sağlanabilir. Kripto özel anahtarları eğer ki sıcak cüzdanda tutuluyorsa hizmet alınan firmaların sunucularında tutulur. Masaüstü cüzdanlar ve web cüzdanları sıcak cüzdanları kapsar.

Soğuk Cüzdan

Soğuk cüzdan, sıcak cüzdandan farklı olarak çevrimdışı çalışır. Soğuk cüzdan ile işlem yapmak zaman alır. Fakat güvenlik açısından oldukça avantajlıdır. İnternet ile direk bağlantısı olmadığından hacklenme gibi bir şey kesinlikle söz konusu olamaz. Soğuk cüzdan çeşitleri kâğıt ve donanımsal cüzdan adında iki seçenek bulunur. Soğuk cüzdanların içerisinde bulunan miktarı ancak hesap anahtarını bilenler erişebilir. Soğuk cüzdan sahibinin kendine özel olarak belirlenen anahtar numarasını kimseyle paylaşmaması çok önemlidir. Soğuk cüzdanlar çevrimdışı çalıştıkları için sürekli alışveriş yapan kişiler için uygun değildir. Eğer ki çok fazla paranız var ise soğuk cüzdanı tercih etmeniz güvenliğiniz açısından avantaj sağlayabilir.

Spot Cüzdanlar İçerisinde Para Olmamalı

Para, işlem yapıldıktan sonra hemen kişisel cüzdana taşınmalı. Eğer taşınmaz ise olabilecek herhangi bir saldırıda paranızı kaybedebilirsiniz. Kullandığınız mobil cüzdan uygulamaları sizin kişisel kasanız grevini üstlenir. Şifresini söylemezseniz kimse cüzdanınıza erişemez. Siber saldırı ihtimali sıcak cüzdanlarda her zaman bulunur. Fakat soğuk cüzdanlarda internete erişim olmağı için sizin dışınızda cüzdanınıza kimsenin erişmesi söz konusu olamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir