Muhabbet Kuşu Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Evde kuş besleyenler ya da beslemek isteyenler için bazı hatırlatmalarda bulunup, dikkat edilecek birkaç konudan bahsedelim. Elbette besleyeceğiniz kuşun türüne göre, bizim de tavsiyelerimiz değişecek. O yüzden bu yazımızı, muhabbet kuşu besleyenler için yazdık.

Öncelikle ilk defa muhabbet kuşu alacak olanlar için bazı uyarılarda bulunalım. Alacağınız muhabbet kuşunun konuşmasını istiyorsanız, dişi değil erkek kuş almalısınız. Muhabbet kuşlarının dişilerinin konuşmadığını, sadece öttüğünü bilmelisiniz.

muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Muhabbet kuşunuzu aldıktan sonra yaklaşık 1 hafta kadar onu ürkütecek hareketlerden kaçınmalısınız. Biliyoruz ki, kuşu aldıktan sonra onu sevmek isteyeceksiniz. Ama bunun için acele etmeseniz iyi olur. Çünkü muhabbet kuşları bulunduğu ortama alışana kadar, en ufak bir hareketten bile ürküp, sizden uzak durabilir.

Muhabbet kuşunuzu eğitmek ve size alıştırmak için avucunuza yem koyup, o yemi avucunuzdan yemesini sağlayabilirsiniz. Ama bunun için kuşun birkaç gün yemsiz bırakılması ve kafese elinizi soktuğunuzda onu ürkütmeyecek şekilde elinizi sabit tutmalısınız.

Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi ve Bakımı

Muhabbet kuşunuzla ilgili en önemli sayılan bir diğer konu da, onun bakımı. Muhabbet kuşları çok hassas olduğu için cereyanda kesinlikle kalmamalı.

Ayrıca rastgele her yiyeceği de kafese koymamalısınız. Çünkü bazı yiyecekler onun ishal olmasına sebep olabilir. Böyle bir durum yaşanırsa, pet shop’tan ishali kesecek bir ilaç almalı ve birkaç damla olmak üzere, suyuna damlatmalısınız.

muhabbet kuşları
muhabbet kuşları

Muhabbet kuşunuzun suyunu mümkünse her gün, yemini ise 3-4 günde bir değiştirmelisiniz.

Muhabbet kuşunuzu yıkamaya kalkmayın. Çünkü ölmesine sebep olabilirsiniz. Onlara özel hazırlanan küçük kaplarda banyosunu kendisi yapabilir. Ama bu banyo diğer canlılar gibi sıklıkla tekrarlanmaz.

Ve mutlaka onu sevmelisiniz. Sevginizi hissettirdikçe, muhabbet kuşunuz bunu hisseder ve sizinle bağ kurar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir