Öksürük Nasıl Geçer?

Vücudun kendisini savunma mekanizmasında oluşan problemlere bağlı olarak ortaya çıkan olaylardan bir tanesi öksürüktür. En küçük boğaz enfeksiyonunda ya da gıcık durumunda öksürük oluşabilir ve acılar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla öksürüğe neler iyi gelir, nasıl geçer sorusu, neredeyse her yaştan insan tarafından genelde araştırılan bir mevzudur.

Bazı öksürük durumları bir insanın yaşamı boyunca devam edebilir. Bazıları ise oluşan durumlara ve hastalıklara bağlı olup hastalığın tedavisi ile beraber geçer. Bebeklerde ve çocuklarda hatta yetişkinlerde öksürük değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Oluşuma nedenlerine göre de sıralanmakta ve tedavi uygulanmaktadır. Doktorlar tarafından öksürüğün oluşum yerine yönelik geliştirilen tedavi programının yanı sıra ev içinde doğal yani bitkisel yollar ile de öksürüğün geçirilme ihtimali mevcuttur. Peki bebeklerde ve çocuklarda veyahut yetişkinlerde öksürük neden ve nasıl olur, öksürük nasıl geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri ise öksürüğün herhangi bir savunma sistemi olduğu, öksürüğü yenmek yerine öksürüğe sebep olan etkenin tespit edilip hatta tedavi edilmesidir. Bebeklerde ve çocuklarda, yetişkinlerde öksürük tedavisi yaş gruplarına göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Sizler için öksürüğe faydalı gelen şeyler ve öksürüğü nasıl geçireceğiniz hakkında bilgiler hazırladık. Evinizde bu yöntemleri uygulamak sayesinde öksürük şikâyetlerinizi azaltabilir veya tamamen kurtulabilirsiniz. Karşınızda öksürüğe iyi gelen şeyler:
Ayva çayı,
Yaseminli portakal çayı,
Kuşburnu çayı,
Ihlamur, Zencefil, Adaçayı,
Pekmez,
Zerdeçal ve zencefil,
Sütlü bal,
Pastil,
Günde en az 2 litre su,
Ekinezya Çayı,

Yukarıda listelenen doğal yani bitkisel yöntemlerin yanında bu aşağıdaki yöntemleri de uygulayarak öksürüğü geçirebilirsiniz.

Oda nemlendiricileri,
Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulması,
Ortamın havalandırılması,
Burnu sık sık temizlemek,
Yastığımızı dik ve hafif yüksek olmasını sağlamak,
Buhar cihazı solumak,
Soğuk ortamlardan çok uzak durmak,
Parfüm gibi kimyasallardan belirli süre içinde uzak durmak,

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Öksürük şikâyetlerinin en rahatsız edici olanı gece başlayan öksürüklerdir. Uykuyu altüst eden ve geçmeyen öksürükler için birkaç yöntem deneyerek rahat uyuyabilirsiniz. Geçmeyen öksürük için ne yapmalı? Sorusunun yanıtı için öneriler şunlardır:
Yastığınız dik ve yüksek olması,
Odanızın çok havasız ve kuru olmaması,
Oda nemlendirici cihazları kullanılabilir.
Gece yatmadan önce ballı-süt içilebilir.
Pekmezi suyla karıştırıp içmek.
Uyumadan önce iyi gelen pastili ağızda eriterek rahatlama hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir