Topuk Dikeninden Kurtulmanın En Pratik Yöntemleri Nelerdir

Rehabilitasyon

Tedavinin en önemli ayağıdır iyileştirme. Ayaklarınızı öne doğru uzatarak, oturun. Bu hareket esnasında dizi düz tutun. Havluyu ayağınızın etrafına sarınız, havlu ile asılarak ayağınızı kendinize doğru çekin ve tekrarlayınız.

 İstirahat

Eğer ağrılarınız çok ciddi seviyede ise tam bir istirahat durumu söz konusudur.

topuk dikeni
topuk dikeni

 Buz

Ayağınızı bu ile terapi yaparak uygulama yapabilirdiniz. Bir plastik kutuya su doldurup buzdolabında dondurun. Bu şişeyi ayağınızın altına koyup, ağrılı bölge üstüne hafif basınç uygulayarak ve yuvarlak hareketler yapın. Dairesel ve ritmik çevirerek masaj yapın.

 Top ile çalışmalar

Ayağınızın altına yuvarlak top ve kutu koyarak masaj yapabilirsiniz.

 Topukluk ve tabanlık

Her iki ayakaltına topukluk yerleştirebilirsiniz.

topuk dikeni belirtisi
topuk dikeni belirtisi

 Enjeksiyon

Doktorunuz önerileri ile uygulanmalıdır. Kortizon yâda PRP yapılabilir. Hiç bir yan etkisi görülmemektedir.

Ameliyat

Çok az ihtimal gerekebilir.

Günlük hayatın akışı içinde fazlası ile hor kullandığımız ayaklarımız belli bir direncin üstüne çıkıldığında farklı bir şekilde tepki vererek durumun sağlıksız bir boyuta girdiğini kendi kullanıcısına haber vermektedirler. Durun böyle olunca insan yaşamı biçimine daha çok dikkat ederek yaşaması gerektiği ortaya çıkıyor.

İşte bu vakaların ortaya çıkması bu tip terapilerle atlatılabildiğini uzmanlarımız ısrarla belirtiyorlar. Ayak sağlığına verilecek her türlü önlem gelecekteki kronik rahatsızlıkların engellenmesi için kesinlikle gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir